Dekoracje

Aranżacja nowoczesnego biura – o czym warto pamiętać?

Nowoczesne biuro

Aranżacja nowoczesnego biura – o czym warto pamiętać?

Nowoczesne biuro to takie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także posiada wszystkie podstawowe narzędzia pracy dla każdego pracownika. Ciepły i przestronny wystrój wpłynie pozytywnie na jakość pracy oraz efektywność osób, które z przyjemnością będą spędzać czas w nowoczesnym biurze. Jak je zaaranżować i o czym warto pamiętać?

Zadbaj o funkcjonalność

Myśląc o nowoczesnym biurze przede wszystkim powinieneś skupić się na funkcjonalności. Przestrzeń biurowa powinna zachęcać do kreatywności, musi motywować do pracy, umożliwiać nawiązywanie relacji międzyludzkich oraz pozwalać na odrobinę relaksu i spokoju. Dużą popularnością cieszą się przestrzenie typu open space, czyli takie, w których nie ma podziału na pokoje, a większość osób spędza czas pracy w jednej, dużej przestrzeni.

Postaraj się, aby biuro zostało podzielone na poszczególne strefy. Taka idea sprzyja multizadaniowości, wydzieleniu miejsca do pracy, integracji pracowników, strefy wiedzy oraz chillout. Charakterystyką nowoczesnych przestrzeni biurowych jest wydzielenie osobnych miejsc do spotkań towarzyskich, przeprowadzania konferencji oraz rozmów biznesowych. Nowoczesne biuro powinno służyć pracownikom na różnych stanowiskach oraz w różnym wieku. Nie zapomnij o pomaganiu w interakcjach oraz komunikacji, ponieważ budowanie społeczności jest jednym z fundamentalnych podstaw udanego biznesu.

Wyposażenie ma znaczenie

Każdy pracownik, rozpoczynający prace w firmie, powinien mieć swoje określone miejsce oraz stanowisko pracy. Zadbaj, aby do jego dyspozycji było biurko, wielozadaniowe krzesło z możliwością samodzielnej regulacji, komputer w postaci przenośnego laptopa z dodatkowym monitorem, dzięki któremu nie będzie męczył wzorku. Zapytaj co jeszcze będzie potrzebne do efektywnego wykonywania obowiązków. Spraw, aby osoba rozpoczynająca pracę w Twojej firmie, dobrze się czuła i nie była skrępowana brakiem podstawowych narzędzi pracy.

Poza wyposażeniem samodzielnego stanowiska pracy, bardzo ważne jest także wyposażenie całego biura. Jeśli myślisz o wydzieleniu określonych i opisanych wyżej stref, pamiętaj, aby zadbać o ich urządzenie. Dużą popularnością cieszą się strefy chillout, w których można zrobić krótką przerwę, napić się kawy, uciąć pogawędkę z innymi pracownikami, zrelaksować się czytając książkę czy odpocząć na leżaku lub huśtawce. Dlatego bardzo ważne jest wyposażenie tej części. Poza tym pamiętaj o posiłkach – każdy pracownik powinien mieć czas na zrobienie sobie przerwy na lunch w warunkach wspólnej kuchni. Możliwość podgrzania w mikrofalówce lub zostawienia posiłku w lodówce, a później zjedzenie bo w miejscu do tego przeznaczonym, wpływa na jakość pracy. I najważniejsze – ekspres do kawy to podstawa w każdym biurze!

Dodatki tworzą klimat

Gdy już biuro zostało wyposażone w najważniejsze i podstawowe sprzęty, nie zapomnij o dodatkach. Niektórym mogą wydawać się zbędne i niepotrzebne, ale tak naprawdę to właśnie one tworzą klimat w danej przestrzeni. W strefie pracy na pewno warto wstawić sporo roślin, bowiem wpływają bardzo pozytywnie na samopoczucie, koją nerwy, uspokajają oraz mobilizują do działania. Poza tym rośliny mają właściwości jonizujące, nawilżające oraz usuwają szkodliwe substancje. W tej strefie przydałby się także duży, estetyczny zegar, dopasowany stylem do całego wnętrza.

W strefie chillout fajny dodatek stanowić będzie drewniana mapa świata na ścianę, która z jednej strony będzie unikalnym i wyjątkowym dodatkiem, a z drugiej przywoła na myśl wspomnienia z podróży. Zazwyczaj wspominki z wakacji nastrajają pozytywnie, dlatego pracownicy po kilku minutach spędzonych w tej strefie będą optymistycznie nastawieni do dalszej pracy. Warto także wspomnieć o takich dodatkach jak pufy, worki do siedzenia, biblioteczka lub półki z książkami, które mogą zainteresować pracowników, ciekawe oświetlenie, które będzie tworzyć wyjątkowy klimat oraz dekoracje w stylu adekwatnym do całego wystroju nowoczesnego biura.