Ciekawostki

Kraków – zaplanuj weekend w stolicy Małopolski

Kraków - zaplanuj weekend w stolicy Małopolski | LosokaWood.com

Kraków to miasto pełne historii, klimatycznych uliczek i pysznego jedzenia. Stolica Małopolski zachwyca miejscami, które warto zobaczyć. Jak zaplanować zwiedzanie Krakowa i co warto wiedzieć o mieście? Podpowiadamy w tym wpisie.

Krótka historia Krakowa

Kraków, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Jego historia sięga ponad tysiąca lat. Według legendy założył go książę Krak, który pokonał smoka wawelskiego, a na wzgórzu Wawel zbudował gród.

W 1257 roku Kraków otrzymał prawa miejskie i szybko stał się najważniejszym ośrodkiem handlowym i kulturalnym w Polsce. W XIV wieku król Kazimierz Wielki założył Akademię Krakowską (dziś Uniwersytet Jagielloński), jedną z najstarszych uczelni w Europie.

Złoty wiek, przypadający na XIV-XVI wiek, był przełomowy. Wówczas Kraków był stolicą Polski i siedzibą królów. Na Wawelu powstała renesansowa rezydencja królewska, a miasto rozkwitało dzięki handlowi i sztuce. To tu powstały największe arcydzieła, jak ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim.

W 1596 roku król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy, a Kraków stopniowo tracił na znaczeniu. W XIX wieku znalazł się pod zaborem austriackim, ale dzięki silnemu duchowi patriotyzmu pozostał sercem polskiej kultury.

Podczas II wojny światowej Kraków był okupowany przez Niemców, a jego żydowska społeczność została niemal całkowicie zgładzona. Po wojnie miasto stało się centrum nauki i sztuki, a w 1978 roku wpisano je na listę UNESCO. Dziś Kraków to tętniąca życiem metropolia, pełna zabytków, studentów i turystów z całego świata.

Jak zaplanować weekend w Krakowie?

Oto plan na niezapomniany weekend w stolicy Małopolski:

Dzień 1 – Stare Miasto i Kazimierz

Zwiedzanie Starego Miasta zacznij od spaceru przez Rynek Główny, Kościół Mariacki i Sukiennice. W Sukiennicach koniecznie warto zatrzymać się w oddziale Muzeum Krakowa – Rynku Podziemnym. Po zwiedzaniu koniecznie skosztuj jednego z lokalnych precli, które znajdziesz na każdym kroku. Dalej polecamy skierować się na Wawel, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Królewski, Katedrę oraz Smoczą Jamę.

W godzinach popołudniowych polecamy wybrać się na Kazimierz. To obecnie jedna z najpopularniejszych dzielnic miasta. Zamieszkiwany niegdyś przez diasporę żydowską, do XIX w. funkcjonował jako odrębne, samodzielne miasto. Warto zatrzymać się tu w jednej z lokalnych restauracji i zjeść późny obiad. Polecamy także odwiedzić Synagogę Tempel i Starą Synagogę, która jest jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce oraz jednym z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej w Europie. Wieczór w Krakowie warto spędzić w jednym ze znanych miejsc, jak Piwnica pod Baranami czy na koncercie jazzowym w Harris Piano Jazz Bar.

Dzień 2 – Podgórze, kopce i relaks

Drugi dzień krakowskiego weekendu warto spędzić na spacerze przez Kładkę Ojca Bernatka do Podgórza. Kładka to osobliwe miejsce w Podgórzu, choć jest tutaj od niedawna. Powstała w 2010 roku w miejscu dawnego mostu Podgórskiego. Jej nazwa pochodzi od zakonnika Laetusa Bernatki, głównego inicjatora budowy szpitala Bonifratów w Krakowie.

Dalej warto skierować się do Fabryki Schindlera. To muzeum, w którym zobaczysz interaktywne wystawy przedstawiające liczne pamiątki z życia Schindlera, ale także przenoszące zwiedzających na ulice okupowanego przez nazistów Krakowa podczas II wojny światowej.

Popołudniu polecamy nadal eksplorować Pogórze i wybrać się na Kopiec Krakusa. To właśnie stąd, przy ładnej pogodzie, rozciąga się przepiękny widok na całe miasto, a sam kopiec stanowi świetny punkt widokowy na Zamek Królewski na Wawelu. Alternatywnie można wybrać się na Zakrzówek, aby w ciepły dzień obejść jezioro dookoła. Latem otwarte jest tutaj także kąpielisko miejskie, na które składa się 5 basenów o różnej głębokości.

Jak zachować wspomnienia z weekendu w Krakowie?

Sprawdzonym sposobem na zachowanie wspomnień z krakowskiego weekendu jest przywiezienie zdjęć z wyjazdu. Można je wydrukować, oprawić w ramki i powiesić na ścianie w salonie lub postawić na komodzie. Inną metodą na zachowanie wspomnień jest drewniany obraz miasta – Krakowa 3D. To dekoracja ścienna od LosokaWood, którą można ozdobić wnętrze. Dzięki niej wspomnienia z wyjazdu do stolicy Małopolski będą wciąż wiecznie żywe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *