Dekoracje

Mieszkanie w stylu loftowym – co powinno się w nim znaleźć?

mieszkanie w stylu loftowym

Mieszkanie w stylu loftowym – co powinno się w nim znaleźć?

Chłodna kolorystyka, surowe formy, duża przestrzeń, jasne wnętrza, minimalizm oraz prostota – tym charakteryzuje się styl loftowy. Co jeszcze warto o nim wiedzieć oraz co powinno znaleźć się w takim wnętrzu? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Loftowy czyli jaki?

Styl loftowy wywodzi się z XX wieku, a jego kolebką są fabryczne przedmieścia Manhattanu z lat 40, w których pracowali i mieszkali artyści. Z biegiem czasu został przeniesiony do wnętrz, a obecnie jest jednym z wiodących trendów w urządzaniu mieszkań, domów czy restauracji. Charakteryzuje się industrializmem – dominuje w nim surowy oraz chłodny klimat. Jak go uzyskać? Stosując beton, stal, cegłę, kamień, szkło, widoczne kable czy drewniane belki. To wszystko w dużej, otwartej przestrzeni, w której dominują szarości oraz proste, minimalistyczne meble. A wszystko wśród jasnych okien, dzięki którym ciemna przestrzeń zyskuje dużo światła.

Warto także wiedzieć, że mówiąc o loftowym lub industrialnym stylu powinniśmy pamiętać o starych meblach i dodatkach. Nie ma tu miejsca na kształty oraz dekoracje w stylu glamour. Loft to prostota wykonania oraz minimalizm. Dodajmy do tego jeszcze stonowane, przygaszone kolory, niczym pokryte warstwą kurzu, ale z akcentem intensywnej, wyrazistej barwy. Wśród takich akcentów i dodatków idealnie wtopi się drewniana mapa świata na ścianę, szczególnie w rozmiarze 210×130 cm, która swoją wielkością oraz kolorystką będzie doskonale pasować do takich wnętrz. O innych dodatkach przeczytasz także w dalszej części wpisu.

drewniana mapa świata na ścianę beżowa LOSOKAWOOD

Industrialne meble czyli jakie?

Gdy mówimy o stylu industrialnym, to pomimo wielkiej przestrzeni, myślimy o minimalnej ilości mebli. Loft nie lubi przepychu. Zupełnie inaczej niż np. w stylu boho. Pomimo, że mamy dużo miejsca, to staramy się pieczołowicie dobrać tylko te meble, które są najpotrzebniejsze. Pamiętając także o surowych materiałach, z których będą wykonane oraz o stonowanej kolorystyce. Często w takich przestrzeniach meble pochodzą z targu staroci, nie są pierwszej jakości, mogą być podstarzałe lub z widocznymi defektami. I to w niczym nie przeszkadza! Loft wybacza takie drobiazgi, a nawet chętnie je przyjmuje.

Surowe wykończenie to dla loftu codzienność. W meblach widoczne będzie np. na ramach łóżek, sofach, stolikach, komodach. Bez rzucających się w oczy zdobień o geometrycznych kształtach. W salonie dominuje prostota. Często sofy są pikowane, w przytłumionej kolorystyce, jak odcienie szarości, czerwieni czy czerni. Dominuje drewno oraz szkło. Często ściany wykonane się z czerwonej cegły, która doskonale pasuje do takich wnętrz.

Aby nieco ocieplić ten loftowy, chłodny klimat, nie bój się zastosować dekoracyjne poduszki na sofie czy fotelu oraz wprowadzić żywe, rozłożyste rośliny. Gdy myślisz o podzieleniu dużej, otwartej przestrzeni, zastosuj szklaną ściankę działową. Dzięki niej uzyskasz dwa pomieszczenia, nie tracąc przy tym industrialnego charakteru.

Dodatki w stylu loftowym

W przeciwieństwie do ograniczonej ilości mebli, styl loftowy uwielbia dodatki i dekoracje. Ważne jest jednak to, aby zachowały klimat z epoki industrializmu i nawiązywały tematyką do starych i zakurzonych. Co sprawdzi się idealnie w takiej przestrzeni? Na pewno stara maszyna do szycia, którą można zaaranżować na stolik. Maszyna do pisania będzie wyjątkowym elementem dekoracyjnym. Podobnie zresztą jak radioodbiornik, aparat telefoniczny na korbkę czyli stara walizka, w której przechowasz niezbędne przedmioty. Wszelkie drewniane dekoracje będą pasować do takiego wnętrza. Wspomniana wcześniej drewniana mapa na ścianę, klasyczny zegar ścienny, duże lustro w metalowej, surowej ramie czy stare, czarno-białe zdjęcia zawieszone na ścianie w klasycznych, prostych ramkach.

Myśląc o oświetleniu warto postawić na lampy podłogowe wykonane z metalu. W loftach bardzo popularne są także lampy wiszące przy suficie na swobodnie zwisającym kablu, z którego wychodzi stylizowana na starą, żarówka. Sprawdzą się także reflektory umocowane na industrialnej ramie lub duże lampy, nawiązujące swoją stylistyką do górniczych – najlepiej w kolorystyce miedzi, bieli lub czerni.

Im bardziej prosto i surowo, tym bardziej loftowo! Taka myśl powinna przyświecać każdemu, kto planuje urządzić industrialne wnętrze.