Dekoracje

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Styl eklektyczny w mieszkaniu - czym się wyróżnia? | LosokaWood

Styl eklektyczny w mieszkaniu

Różnorodność, ciekawość, brak jednego stylu, nudy oraz wzoru, którym należy się kierować – tak w dużym skrócie można określić styl eklektyczny we wnętrzach. Jaki jest, czym się charakteryzuje i dlaczego warto rozważyć urządzenie mieszkania właśnie w tym klimacie? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym wpisie.

Styl eklektyczny powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jego głównym założeniem jest połączenie w sobie wielu trendów i różnego wzornictwa. Można w nim stworzyć przytulne wnętrze z nowoczesnymi meblami, orientalnymi elementami i stylowymi dodatkami, np. drewnianą mapą świata na ścianę. Wyczucie smaku i estetyki jest bardzo ważne, aby dobrze dobrać poszczególne elementy. Dlatego styl eklektyczny nie będzie dla każdego. Warto jednak poznać jego zasady oraz to, czym powinien się charakteryzować.

drewniana mapa świata na ścianę

Jaki jest styl eklektyczny?

Trudno znaleźć konkretne zasady, którymi należy się kierować urządzając wnętrze w stylu eklektycznym. Można dowolnie mieszać elementy wyposażenia z różnych epok, tworząc ciekawą aranżację. Najważniejsze jest wyczucie smaku oraz dobrego gustu. Zachowanie równowagi oraz harmonii we wnętrzu tak, aby całość nie wyglądała przypadkowo. Styl eklektyczny nie ma granic, jednak znalezienie punktu wspólnego w poszczególnych dekoracjach czy meblach będzie bardzo ważne.

Wielu architektów i dekoratorów wnętrz porównuje styl eklektyczny do mozaiki. Różnorodne detale, struktury, meble oraz wzory połączone ze sobą tworzą, na pierwszy rzut oka, bujną i niczym nie pasującą do siebie przestrzeń. Jednak zastosowanie i znalezienie punktów wspólnych będzie miało ogromne znaczenie. Nawet jeśli dwa pomieszczenia w jednym wnętrzu będą urządzone w tym samym stylu, ale zupełnie do siebie nie będą podobne – warto znaleźć punkt łączący obie przestrzenie. Spójna i estetyczna całość będzie charakteryzować takie wnętrza.

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

W eklektycznych wnętrzach najważniejsze jest znalezienie punktu wspólnego. Można do niego zaliczyć podobne barwy lub zdecydować się na jeden motyw przewodni. Wśród aranżacji można wybrać styl skandynawski, boho, industrialny oraz vintage. Te cztery style mają bardzo charakterystyczne meble, dodatki i dekoracje, które można dowolnie łączyć ze sobą tworząc eklektyzm. Jak je połączyć? Wystarczy, że urządzisz przestrzeń w białych lub szarych barwach, dodasz do tego stare, drewniane krzesła, industrialne lampy, nowoczesną sofę i drewnianą mapę na ścianę. Tak powstanie eklektyczny salon!

Trzy zasady stylu eklektycznego

Istnieją trzy główne zasady, którymi warto się kierować, jeśli zdecydujesz się na urządzenie wnętrza w stylu eklektycznym:

Zasada nr 1: Motyw przewodni

Wybierając motyw przewodni, który będzie widoczny w całej aranżacji wnętrza, do wyboru jest kilka możliwości. Z jednej strony motywem przewodnim będą np. podróże. Wówczas ważne, aby w całym wnętrzu i w każdym pomieszczeniu znalazł się przynajmniej jeden element, który będzie odpowiadał za ten motyw. W przypadku podróży może to być stara walizka, która będzie doskonałą dekoracją pochodzącą ze stylu vintage, mapa drewniana na ścianie, która pasuje do większości styli wnętrzarskich lub dekoracyjne elementy w białych i niebieskich odcieniach, które dominują w stylu hampton.

Myśląc o motywie przewodnim można także zdecydować się na jeden wątek kolorystyczny lub materiałowy. I tak np. szarość może być dominującą barwę w całym mieszkaniu. Pomimo różnych mebli i dodatków to właśnie ten kolor będzie elementem łączącym całość. Podobnie z teksturami, czyli materiałem zastosowanych w różnych pomieszczeniach. Jeśli zdecydujesz się na jeden wzór lub teksturę – będzie ona stanowiła motyw przewodni dla całego wnętrza.

Zasada nr 2: Odpowiednie proporcje

Drugą zasadą, którą warto zastosować urządzając wnętrze w stylu eklektycznym jest zachowanie odpowiednich propozycji. W architekturze wnętrz istnieje bowiem zasada proporcji. Około 70% całej aranżacji powinien stanowić styl bazowy, na którym będziesz opierał wystrój wnętrza. Pozostała część to dopełnienie stylu dominującego. Warto, aby te proporcje zostały zachowane także podczas urządzania mieszkania w stylu eklektycznym. To sprawi, że całość będzie odpowiednio dobrana.

Zasada nr 3: Dobre samopoczucie

Ostatnią zasadą, w każdym stylu wnętrzarskim jest… dobre samopoczucie. To, w jaki sposób urządzisz swoje mieszkanie jest bardzo indywidualną sprawą, ale najważniejsze będzie dobre samopoczucie i zapewnienie odpowiedniego komfortu oraz swobody we własnym wnętrzu. Dlatego eklektyzm ma tę niewątpliwą zaletę, że będzie dobrze wyglądał w każdym pomieszczeniu, pamiętając o punktach wspólnych.