Dekoracje

Styl industrialny – czym powinien się wyróżniać?

Styl industrialny - czym powinien się wyróżniać? | LosokaWood.com

Styl industrialny – czym powinien się wyróżniać?

Surowe, przestronne wnętrza, urządzone w dużą ilość światła, o ciemnych meblach i prostych formach, nawiązujące do fabryk – tak w dużym skrócie wygląda styl industrialny. Czym się charakteryzuje oraz jakie meble i dodatki będą do niego pasować? Sprawdzamy w dzisiejszym wpisie.

Skąd pochodzi styl industrialny?

Styl industrialny pojawił się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wówczas w USA panowała recesja. Upadało mnóstwo fabryk, które stały się dobrym miejscem do zasiedlenia przez mieszkańców. Do pustych, opuszczonych miejsc zaczęli zjeżdżać artyści, którzy aranżowali przestrzenie na własne potrzeby. Wnętrza były raczej surowe, otwarte i przestronne, ale z ograniczoną ilością mebli. Zimne i duże przestrzenie nie łatwo było wyposażyć, dlatego dominowały w nim takie elementy jak beton, cegła oraz różne odcienie szarości. Jego kolebką był Nowy Jork.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Myśląc o stylu industrialnym warto pamiętać, że nie będzie pasował do każdego wnętrza. Industrializm lubi przestrzeń, a tej nie znajdziemy we wszystkich mieszkaniach czy domach. Dlatego styl będzie pasował wyłącznie do dużych, przestronnych wnętrz. Takie znajdziemy np. w kamienicach, pofabrycznych przestrzeniach czy starych magazynach, w których można urządzić przestrzeń biurową oraz wystawową.

Ogromne, puste ściany z czerwonej cegły, wysoki sufit, betonowe podłogi, duże okna, przez które wpada mnóstwo światła czy metalowe balustrady – to kilka podstawowych elementów charakterystycznych dla industrialnych wnętrz. Można je ocieplić dodatkami, które idealnie będą pasować do tego typu przestrzeni. Mapa drewniana powieszona na szarej ścianie, duże, wiszące lampy albo drewniane półki na metalowych sztalugach – to tylko niektóre elementy, które urozmaicą industrialne wnętrze.

Z racji surowych i zimnych materiałów wykończeniowych, industrializm aż prosi się o cieplejsze i bardziej przytulne wnętrze. Jeśli zestawimy ze sobą metal, beton, cegłę czy surowy tynk na ścianach to trudno o przyjazną do zamieszkania przestrzeń. Design takiego pomieszczenia będzie w dużej mierze opierał się na wybranych meblach oraz detalach. Sprawdźmy wobec tego, jak urządzić industrialne wnętrze.

drewniany obraz na ścianę nad kanapą

Meble oraz dodatki do industrialnej przestrzeni

Charakterystyczne dla stylu industrialnego są takie elementy, których nie odnajdziemy w innych, wnętrzarskich stylach. Miedziane rury wiszące pod sufitem, metalowe półki na książki, gołe, niczym nie okryte żarówki luźno kołyszące się z sufitu, masywne, drewniane stoły czy krzesła. To tylko niektóre elementy, rzucające się na pierwszy rzut oka w industrializmie. Im bardziej surowe i niczym nieozdobione, tym lepiej.

Urządzając industrialny pokój dzienny warto wziąć pod uwagę klasyczne meble, które w każdym salonie powinny się znaleźć. Jeśli sofa to duża, wygodna i w stonowanych, ciemnych barwach. Stolik kawowy w drewnie, marmurze lub szkle. Wiszący lub stojący regał na książki i inne drobiazgi to połączenie drewna i metalu. Jeśli salon jest częścią aneksu kuchennego warto pamiętać o dużym stole jadalnym z krzesłami oraz charakterystycznym oświetleniem, które w industrializmie odgrywa kluczową rolę.

Wśród drobnych dodatków warto postawić na duże obrazy na ścianie lub drewnianą mapę. Sztuka będzie ciekawym dopełnieniem całości. Ściany można ozdobić także zegarem, który nada wyjątkowego charakteru. Okna mogą być ozdobione zasłonami, w szarościach, brązach czy beżach. W industrializmie brakuje firan i okna są z reguły „gołe”. Ciekawe, drewniano-metalowe kwietniki sprawdzą się idealnie, aby dodać wnętrzu odrobiny ciepła. W industrialnym stylu ważnym elementem będą wazony, które same w sobie będą stanowić ciekawe dopełnienie całego wystroju. A to wszystko najlepiej gdyby było w prostych, geometrycznych formach i kształtach.

Im bardziej prosto, surowo i minimalistycznie, tym bardziej industrialnie. Taka myśl powinna przyświecać każdemu, kto planuje urządzić takie wnętrze.