Tradycje świąteczne z innych krajów
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Każdy kraj ma swoje zwyczaje związane z tymi świętami. Dlatego w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy sprawdzić trzy kraje oraz tradycje, jakie w nich można spotkać.
Zimowe miesiące najchętniej spędzamy w domowym zaciszu. Grudzień to wyjątkowy miesiąc, w czasie którego ubieramy choinkę, dekorujemy mieszkanie, kupujemy prezenty i przygotowujemy się do świąt. A jak wyglądają tradycje w innych krajach? Spróbujemy to dzisiaj sprawdzić. Jednak zanim odwiedzimy z wizytą inne miejsca, sprawdźmy naszą drewnianą mapę na ścianę i zaznaczmy na niej kraje, które będziemy odwiedzać. Gdzie się wybierzemy? Do Polski, Hiszpanii oraz Niemiec. Zaczynamy podróż!
Bożonarodzeniowe tradycje w Polsce
Zaczniemy od rodzimego kraju. Pierwszą tradycją, którą obchodzi się w Wigilię Bożego Narodzenia, jest fakt, że choinkę powinniśmy ubierać właśnie tego dnia. Z samego rana należy udać się po drzewko i wspólnie, w rodzinnym gronie je przyozdobić. Jednak w niewielu domach zwyczaj ten został zachowany, ponieważ drzewko bardzo często ubierane jest wcześniej.
Ten dzień jest także dniem postu – osoby, które mają mocno zakorzenione tradycje wigilijne zjedzą pierwszy posiłek dopiero w czasie kolacji. Do wigilijnej wieczerzy zasiada się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Na stole powinno znaleźć się 12 tradycyjnych potraw, wśród których warto, aby znalazł się barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie przygotowane na wiele sposobów, kutia z makiem, karp, sałatka jarzynowa, makowiec oraz piernik.
Przy stole zawsze powinno znaleźć się jedno wolne miejsce dla niespodziewanego przybysza. Pod białym obrusem kładzie się sianko, a domownicy przed wieczerzą podzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. W czasie kolacji zazwyczaj słucha się kolęd, a po kolacji pod choinką pojawiają się prezenty, które szczególnie cieszą najmłodszych domowników.
Bożonarodzeniowe zwyczaje w Niemczech
Zachodni sąsiedzi Polski obchodzą święta Bożego Narodzenia dokładnie wtedy, kiedy Polacy. 24 grudnia jest dniem Wigilii, jednak nie jest to dzień postny. Wczesnym wieczorem, podobnie jak w Polsce, Niemcy spotykają się na wspólnej kolacji. Na wigilijnym stole nie znajdziemy dwunastu potraw, jak w Polsce. Tradycyjnym daniem jest sałatka ziemniaczana i… kiełbaski lub parówki. Po posiłku rozdawane są prezenty, które znajdują się pod choinką. Tradycja ta jest dokładnie taka sama, jak u nas. Innym zwyczajem jest chowanie pod talerzykiem drobnej monety, która noszona przez obdarowanego, ma przynieść szczęście w kolejnym roku. Niemcy uwielbiają kolędy, a wielu z nich wybiera się całą rodziną na Pasterkę.
Niemcy lubią dobrze zjeść, dlatego święta Bożego Narodzenia obfitują w bogactwo potraw, a stoły uginają się od ilości jedzenia. Jednak bardzo często znajdujemy na stołach kiełbasę oraz piwo. Gęsi, kaczki, indyki podawane z czerwoną kapustą to tradycyjne, świąteczne potrawy. Gęsina jest bardzo popularna i często faszerowana kasztanami, owocami czy innym mięsem. Święta w Niemczech mijają pod znakiem spacerów po parkach, spotkaniach w restauracjach lub wyjazdach do ulubionych miejsc. Bardziej aktywnie niż leniwie, czyli inaczej niż w Polsce.
Boże Narodzenie w Hiszpanii
Świąteczne tradycje w Hiszpanii, o których wiemy, wyglądają nieco inaczej niż w Polsce. Przed świętami Bożego Narodzenia każda hiszpańska rodzina kupuje nową szopkę. Wigilijna kolacja rozpoczyna się po pasterce, a w czasie Wigilii domownicy dzielą się chałwą, a nie opłatkiem. W czasie Wigilii obowiązkową potrawą jest szynka serrano oraz owoce morza i ryby. Jedną z ważniejszych ról odgrywają krewetki królewskie. Na deser podawany jest turron oraz ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami (Roscon de Reyes). Po rodzinnym spotkaniu wszyscy wychodzą na oświetlone tysiącami barwnych żaróweczek ulice, śpiewają kolędy i bawią się do rana.
Prezenty rozdawane są 6 stycznia – w czasie święta Trzech Króli (Reyes Magos), na pamiątkę darów, jakie Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu. Dzień przed świętem, 5 stycznia, ulicami każdej wioski oraz miasta w Hiszpanii, Reyes Magos jeżdżą na wielkich podestach i rzucają dzieciom słodycze oraz cukierki. Parada nazywa się cabalgata i jest świąteczną tradycją, którą warto zobaczyć.
Jakie świąteczne tradycje znasz z innych krajów?