Dekoracje

Urządzamy salon w stylu rustykalnym

styl rustykalny

Urządzamy salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny charakteryzuje się prostymi rozwiązaniami, klasycznymi meblami oraz naturalnością i sielskością. Drewniane, naturalne elementy czy żywe, zielone rośliny będą jednymi z podstawowych dodatków dekoracyjnych. Co jeszcze powinno znaleźć się rustykalnym salonie? Jak go urządzić? Podpowiadamy w tym wpisie.

Rustykalny styl czyli jaki?

Odpowiadając na pytanie, czym charakteryzuje się styl rustykalny, na pierwszym miejscu postawimy naturalność. Mimo że kojarzy się przede wszystkim z wnętrzami wiejskich domków czy odrestaurowanych dworków to można go zastosować także w mieszkaniach znajdujących się w centrach dużych miast. Wystarczy, podczas urządzania wnętrza, wykorzystać ciepłe barwy, miękkie i naturalne tkaniny, drewniane elementy, rękodzieło oraz zdecydować się na postarzałe meble.

W takim miejscu czas płynie wolniej. Sielsko urządzona przestrzeń będzie się kojarzyć z domkiem na wsi, gdzie przytulne wnętrze zachęci do relaksu i wypoczynku. Drewniane belki na suficie, cegła dekoracyjna na ścianie, prawdziwe deski na podłodze czy przecierane ściany zamiast idealnie gładkiej powierzchni. To charakterystyczne elementy tej klimatycznej przestrzeni.

Salon w stylu rustykalnym

Podstawą kolorystyki w stylu rustykalnym są odcienie związane z barwami ziemi. Najbardziej charakterystyczne kolory to biel, beż oraz brązy. Warto dodać pastelowe odcienie zieleni, żółci czy błękitu. Dopuszczalne są wszelkie barwy związane z naturalnością. Wprowadzenie żywych roślin nie tylko jest ważna z punktu widzenia samej kolorystyki, ale także dodatków, o których przeczytasz poniżej.

Wyposażenie w stylu rustykalnym to głównie meble drewniane. Komoda, kredens, stolik kawowy czy regał na książki – wykonane z naturalnego drewna na pewno będą idealnie wpasowywać się w rustykalny klimat. Lekko bielone drewno czy brąz w naturalnym odcieniu to zdecydowanie te kolory, które wpisują się w takie wnętrza. Meble tapicerowane, jak sofy czy fotele, powinny być obszerne, wygodne, z dużymi, miękkimi poduchami. Klasyczne kształty pozwolą wygodnie się rozsiąść i cieszyć popołudniowym relaksem. Bowiem rustykalny salon powinien zachęcać do wypoczynku.

Rustykalne dodatki

Gdy myślimy o rustykalnych dodatkach to na myśl przychodzą przeróżne elementy, którymi można udekorować salon. Jednym z ciekawszych dodatków będzie mapa świata na ścianę, która dopełni wnętrza i nada mu wyjątkowego charakteru. Każdy obieżyświat pokocha tę wyjątkową dekorację od pierwszych chwil zamontowania na ścianie.

Ciekawym elementem dekoracyjnym w stylu rustykalnym będzie także drewniany zegar z mchem. Dekoracje z mchem stają się coraz bardziej popularne i wiele osób z nich korzysta, ponieważ są nie tylko estetyczne i ciekawie prezentują się we wnętrzach, ale także mają mnóstwo korzystnych właściwości. Mech chrobotek nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji i nie potrzebuje kontaktu ze słońcem, dlatego idealnie wkomponuje się w miejsca, do których nie dochodzi naturalne światło.

drewniany zegar z mchem

Wiklinowe kosze czy abażury na lampach, gliniane naczynia, drewniane skrzynki, a do tego wełniane pledy, poszewki na poduszki czy gruby, miękki dywan. To wszystko sprawi, że salon będzie jeszcze bardziej przytulny. W rustykalnej chacie można znaleźć także miedziane dodatki, stare sprzęty domowe, np. maszynę do szycia czy naftowe lampy. Świetnym uzupełnieniem będzie także drewniany kominek czy ozdobny biokominek, który zamontujesz także w mieszkaniu w bloku. Najważniejszy jest domowy, przytulny wystrój, dzięki któremu salon będzie jeszcze bardziej rustykalny.

Mimo że styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z wiejskimi domkami i dworkami, to można go wykorzystać także w salonie w mieszkaniu. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, jak naturalne elementy, pastelowe kolory, drewno, kamień czy dodatki w postaci tradycyjnego rękodzieła, będzie pasował nie tylko do salonu, ale także sprawdzi się w urządzaniu łazienki czy sypialni. Można go łączyć z innymi stylami, a najlepiej będzie prezentował się ze stylem skandynawskim lub pałacowym.