Ciekawostki

Secret Santa, czyli Tajemniczy Mikołaj w pracy

Secret Santa - Tajemniczy Mikołaj w pracy | LosokaWood.com

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. To dobry moment, aby pomyśleć o prezentach dla najbliższych. Ale nie tylko. Czy tradycja Secret Santa zagościła w twoim miejscu pracy? Czym jest Secret Santa? Dlaczego warto zorganizować w biurze świąteczne spotkanie? Jakie prezenty można kupić w ramach Tajemniczego Mikołaja? Podpowiadamy w tym wpisie.

Czym lub Kim jest Secret Santa?

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wprowadzają wszystkich w pozytywny, świąteczny nastrój. Firmowe spotkania to nieodłączny element grudniowego miesiąca w pracy. Myśląc o świątecznym spotkaniu lub wigilii w biurze, warto zorganizować Tajemniczego Mikołaja. Ale czym/kim on właściwie jest?

Tradycja Secret Santa wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. To Mikołaj, którego imienia nie znamy. Każdy obdarowany nie wie, od kogo dostał swój prezent. Taką formę najczęściej stosuje się w biurach, kiedy to na tydzień lub dwa tygodnie przed planowanym spotkaniem firmowym, przygotowywane są karteczki z imionami wszystkich pracowników. Można je wrzucić do jednego pudełka, kapelusza lub innego przedmiotu, który je pomieści i da swobodę losowania. Wówczas, każdy z pracowników losuje jedną kartkę z imieniem osoby, której będzie musiał kupić upominek z okazji zbliżających się świąt. Wspólnie ustalany jest budżet, do jakiego powinny być kupione prezenty. W dniu świątecznego spotkania każdy przynosi prezent z podpisanym imieniem, dla kogo upominek został kupiony. Choinka będzie doskonałym miejscem, pod którym warto złożyć wszystkie upominki, a jedna osoba (najczęściej szef firmy) zamienia się w Mikołaja i rozdaje niespodzianki wszystkim zgromadzonym pracownikom.

Zalety organizacji świątecznego spotkania firmowego

Świąteczne spotkania firmowe mają wiele zalet, o których z pewnością większość pracodawców zdaje sobie sprawę. To świetny sposób na mniej formalną integrację oraz spotkanie w gronie osób, z którymi pracujemy i przebywamy na co dzień. Dzięki temu mamy możliwość poznania innych na poziomie bardziej osobistym oraz dowiedzenia się więcej o ich pasjach. Taka wiedza z jednej strony pomoże w wyborze odpowiedniego prezentu świątecznego. A z drugiej przełoży się na wspólną pracę, wzajemne zrozumienie potrzeb, budowanie zaufania oraz szacunku i relacji na stopie zawodowej.

Wspólne spędzenie czasu na nieformalnym spotkaniu pomoże w zadbaniu o relacje międzyludzkie. Czasami tak bardzo o nich zapominamy, ograniczając się tylko do rozmów o sprawach służbowych. Dlatego świąteczne spotkanie to doskonały moment, aby o nich przypomnieć. Wspólne biesiadowanie zachęci do rozmów o życiu prywatnym, zainteresowaniach oraz odkryje, ile macie cech wspólnych. Lepsze poznania osób, z którymi pracujesz, z pewnością przełoży się na wspólną pracę, która może przynieść więcej efektów oraz korzyści na polu zawodowym. A lepsze poznania się z pewnością poprawi komunikację w zespole.

Jaki prezent warto wybrać?

Gdy już wiesz, dlaczego warto zorganizować świąteczne spotkanie oraz kim jest Secret Santa, warto zastanowić się, jaki prezent możesz kupić wylosowanej osobie.

Wiele zależy od ustalonego wspólnie budżetu. Zazwyczaj przy takich firmowych prezentach, budżet mieści się w granicach do 50-100 zł. Co w tej cenie można kupić?

Czy Tajemniczy Mikołaj pojawia się także w twojej firmie? Jakie pomysły na prezent dla współpracowników w biurze przychodzą ci jeszcze do głowy? Podziel się z nami w naszych mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *