Dekoracje

Mech chrobotek w mieszkaniu – co warto o nim wiedzieć?

mapa świata z mchem

Mech chrobotek w mieszkaniu – co warto o nim wiedzieć?

Mech chrobotek to roślina stabilizowana, która nie tylko jest naturalna i efektowna, ale także zdrowa dla otoczenia. Nie wymaga podlewania, pielęgnacji oraz nasłonecznionego miejsca. Co jeszcze warto wiedzieć o mchu chrobotku?

Chrobotek reniferowy jest w rzeczywistości porostem, posiadającym drzewkowaty pokrój i może rosnąć nawet bez kontaktu z podłożem. W dodatku, co być może dla wielu będzie niewątpliwym zaskoczeniem, naturalnie nie jest w kolorze zielonym, a beżowo-biało-szarym. Mech, który można kupić w sklepie jest zielony na skutek farbowania. Wykorzystuje się do tego wyłącznie naturalne barwniki.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać naturalne elementy do dekoracji ściany w mieszkaniu?

Co warto wiedzieć o mchu chrobotku?

Mech reniferowy jest naturalnym higrometrem. Oznacza to, że do życia potrzebuje powietrza, którego wilgotność wynosi 40-60%. Przy odpowiedniej wilgotności, mech będzie miał strukturę miękkiej gąbki. Jeśli powietrze będzie zbyt suche – mech zacznie twardnieć. W tej sytuacji należy zwilżyć powietrza za pomocą nawilżacza lub wieszając na grzejniku np. mokry ręcznik.

Warto wiedzieć, że mchu nie należy podlewać. Chrobotek pobiera wilgoć z powietrza, wyrównując tym samym jego poziom w pomieszczeniu. To naturalny filtr powietrza – oczyszcza je z toksyn oraz cząstek kurzu. Działa antyalergicznie, a sam nie uczula.

Dekorując pomieszczenie mchem chrobotkiem możesz dodatkowo liczyć na stworzenie doskonałej bariery dźwięku. Gąbczasta budowa mchu sprawia, że tłumi on rozchodzenie się fal dźwiękowych, wyciszając tym samym wnętrze.

drewniana mapa świata z mchem

Mech chrobotek jako dekoracja

Mech będzie bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Tutaj znajdziesz kilka inspiracji na dekoracje z mchem. Sprawdzi się w aranżacji ściany w kuchni czy łazience, ale także w salonie oraz sypialni. Można go wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu lub domu.

Niezwykle popularny stał się heksagon na ścianę z mchem. Nowoczesny design sprawia, że ten element dekoracyjny jest coraz częściej wybierany do nowoczesnych przestrzeni. Nie tylko mieszkaniowych, ale także biurowych.

Wyjątkową dekoracją będzie także zegar z mchem. Materiał wykonania to naturalne drewno brzozowe, które zostało wypełnione chrobotkiem. Można wybrać spośród wielu dostępnych wariantów kolorystycznych, co sprawi, że znajdziesz odpowiedni kolor, pasujący do Twojego wnętrza.

Dodatkowym atutem mchu reniferowego, który spowoduje, że zdecydujesz się wybrać taką dekorację ścienną do mieszkania, będzie jego działanie uspokajające. Zastosowanie intensywnie zielonego koloru sprawi, że bardzo dobrze wpłynie na wzrok. Sam mech kojarzy się z lasem, a jest to miejsce relaksujące i kojarzące się ze spokojem.

Gdzie można zastosować dekoracje z mchem chrobotkiem?

Mech chrobotek świetnie sprawdzi się w łazience. Dzięki swoim właściwościom silnie higroskopijnym – będzie pochłaniał nadmiar wilgoci z otoczenia, a tej najwięcej zawsze jest w łazience. Dzięki temu, że nie potrzebuje do życia światła słonecznego, idealnie sprawdzi się właśnie w tym pomieszczeniu, nawet jeśli nie posiadasz tam okna. Warto tylko pamiętać, aby jego stanowisko nie znajdowało się blisko grzejnika.

Mech będzie stanowił wyjątkową dekorację, dlatego można wykorzystać go jako unikalny obraz na ścianę. W tej formie najlepiej odnajdzie się w salonie, sypialni lub biurze. To ostatnie będzie idealne dla chrobotka, ponieważ nowoczesne biura nie mają dostępu do okien i naturalnego, świeżego powietrza. Chrobotek przefiltruje powietrze i wyeliminuje z niego wszystkie toksyny oraz zanieczyszczenia.

To jak, przekonaliśmy Cię do mchu reniferowego, dzięki jego pozytywnym właściwościom?