Ciekawostki

Noworoczne postanowienia – jak je zrealizować?

noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia – jak je zrealizować?

Przyszedł nowy rok, a z nim noworoczne postanowienia. Każdy je ma i każdy dąży do ich realizacji. Jednak często zdarza się, że po dwóch czy trzech miesiącach od nowego roku, zapominamy o nich i odkładamy realizację na później. Jak dbać o postanowienia i pielęgnować je każdego dnia?

Gdy pojawił się nowy, 2022 rok wielu wdrożyło w życie noworoczne postanowienia. Chcemy schudnąć, rzucić palenia, pracować mniej, mieć więcej czasu dla rodziny, zmienić pracę, podróżować więcej. To najczęściej pojawiające się decyzje, do których realizacji będziemy dążyć przez dłuższy czas. Niekiedy jednak, już w kolejnym miesiącu, zarzucamy starania i odkładamy je na później.

Jak wybrać noworoczne postanowienia, aby pielęgnować je każdego dnia?

1. Rób to, co kochasz

Myśląc o decyzjach i zmianach, które chcesz wprowadzić w swoim życiu, zastanów się nad tym, co lubisz robić. Łatwiej będzie ci wdrożyć zmiany tam, gdzie jest to możliwe. Będzie to także łatwiejsze ze względu na lubienie określonych aktywności czy rzeczy. Na przykład jeśli Twoim postanowieniem jest podróżowanie więcej, zastanów się, gdzie najlepiej się czujesz. Być może będą to dalekie podróże z plecakiem, weekendowe city-breaki w europejskich stolicach albo… wypady w polskie góry. Z pomocą w planowaniu wypraw pomoże mapa świata na ścianę, którą będziesz mógł powiesić na ścianę i każdego dnia przybliżać się do upragnionych wyjazdów oraz realizacji wyznaczonych celów.

drewniana mapa świata nad łożkiem

2. Ustal priorytety

Być może wybrałeś wiele postanowień do realizacji i nie wiesz od czego zacząć? Spośród wszystkich, które spisałeś wybierz te cele, które są dla Ciebie najważniejsze i od nich zacznij. Jeśli wśród Twoich postanowień znalazła się zmiana pracy – zacznij od niej. Poszukiwanie nowej pracy czasami trwa dłużej, dlatego im szybciej rozpoczniesz, tym szybciej odhaczysz na liście cel jako zrealizowany. Podobnie może być z rzuceniem palenia czy ograniczeniem jedzenia słodyczy. Cele czasochłonne lub trudne do zrealizowania lepiej wybierać na samym początku. A gdy osiągniesz te najtrudniejsze, z pozostałymi będzie łatwiej.

3. Odpowiedz innym o swoich celach

Nic tak nie motywuje, jak poinformowanie drugiej osoby lub grupy osób o swoich postanowieniach. Jeśli powiesz swojej najlepszej przyjaciółce lub grupie znajomych o celach na nowy rok, trudniej będzie Ci się z nich wykręcić i… nie zrealizować ich. Zadeklarowanie publiczne o swoich postanowieniach spowoduje, że za każdym razem, gdy będziesz chciał się poddać, zobaczysz sarkastyczny uśmiech na twarzach swoich znajomych. Dzięki temu otrzymasz motywacyjny impuls do działania i nie poddasz się tak łatwo. Ta metoda będzie skuteczna przede wszystkich na postanowieniach, które są dla Ciebie najtrudniejsze do zrealizowania.

4. Znajdź osobę, która będzie miała podobne cele do Twoich

Być może, gdy publicznie opowiesz o swoich postanowieniach, znajdzie się osoba, która będzie miała podobne cele do Twoich. Dzięki temu będziecie już w dwójkę. A to sprawi, że łatwiej podejmiesz się realizacji wyznaczonych postanowień, ponieważ będziesz mieć kompana, który podobnie jak Ty, zmierzy się z takimi samymi zadaniami. Gdy znajdziesz się w sytuacji podbramkowej i nie będziesz mieć siły ani chęci ruszyć dalej – odezwij się do osoby, która ma takie same dylematy. Zawsze łatwiej się motywować lub wspierać, kiedy wiesz, że ktoś ma takie same problemy, jak Ty.

5. Zacznij działań!

Najważniejsze przy ustalaniu celów i noworocznych postanowień jest zrobienie tego pierwszego kroku, który będzie prowadzić do realizacji. Dlatego nie wahaj się ani chwili dłużej! Jeśli wyznaczyłeś sobie cele na nowy rok i określiłeś ich priorytety to styczeń jest najlepszym miesiącem na podjęcie pierwszych kroków. Nie zwlekaj z decyzją tylko przystąp do działania. Życzymy powodzenia oraz trzymamy kciuki za realizację każdego, nawet najdrobniejszego, postanowienia!