Ciekawostki

Światowy Dzień Turystyki – co warto o nim wiedzieć?

Światowy dzień turystyki

Światowy Dzień Turystyki – co warto o nim wiedzieć?

Dziś, 27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki. To wyjątkowe święto, o którym chcielibyśmy napisać dzisiaj więcej. Jaka jest historia Światowego Dnia Turystyki oraz co warto o nim wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Krótka historia Światowego Dnia Turystyki

Święto Turystyki obchodzone jest każdego roku, od 1979 roku. Dzień świętowania przypada na 27 września. To Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) ustanowiła właśnie ten dzień świętem turystyki. Do UNWTO Polska przystąpiła w 1975 roku.

Pierwsze obchody z okazji Światowej Dnia Turystyki odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Tourism’s contribution to the preservation of cultural heritage and to peace and mutual understanding” („Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”). Każdego roku Światowa Organizacja Turystyki wyznacza inne hasło w ramach obchodzonego święta. Jego celem jest przede wszystkim ukazanie roli turystyki w społeczeństwie w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym oraz jej wpływu na wyznawane wartości.

Ubiegłoroczne hasło brzmiało „Turystyka i rozwój obszarów wiejskich“. Światowy Dzień Turystyki 2020 ukazywał zdolność sektora wiejskiego do stymulowania rozwojem gospodarczym poza dużymi miastami. Podkreślał ważną rolę, jaką turystyka odgrywa w zachowaniu i promowaniu kultury oraz dziedzictwa na całym świecie np. ginących tradycji czy zasobów przyrodniczych.

Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Turystyki?

W ubiegłym roku świętowaliśmy 40-lecie obchodów Światowego Dnia Turystyki. I trzeba przyznać, że na przestrzeni tego czasu wiele się zmieniło w podejściu do podróżowania. Przede wszystkim coraz częściej wyjeżdżamy, a podróże stały się bardziej popularne. Świat się otworzył, a dostępność i łatwość z jaką przyszło nam obecnie podróżować sprawia, że chętniej wyjeżdżamy. Ważne jest to, abyśmy także podróżowali bardziej świadomie, o czym niestety wielu z nas zapomina.

drewniana mapa świata nad łożkiem

Ubiegły rok był dowodem na to, że podróżowanie palcem po mapie także może przynieść wiele satysfakcji i radości. A w tym może pomóc wyjątkowa drewniana mapa świata, którą każdy podróżnik powinien mieć w swoim mieszkaniu. Właśnie po to, aby przypominała o miejscach, w których byliśmy oraz zachęcała do dalszego planowania i odkrywania mało znanych terenów. Ubiegły rok to także możliwość lokalnego zwiedzania. Polska jest piękna i warto ją odkrywać powoli i stopniowo. Ma wiele do zaoferowania, chociaż wciąż zbyt mało osób korzysta z jej uroków.

Dlaczego warto podróżować?

Otwartość wielu krajów oraz regionów sprawiła, że mamy nieprawdopodobną okazję do poznawania bliżej naszej planety oraz jej różnych kultur. Doświadczanie, smakowanie oraz przeżywanie każdej podróży daje nie tylko pozytywne ładowanie baterii, ale także sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci i empatyczni. Łatwiej nawiązujemy znajomości i kontakty, otwieramy się na innych oraz budujemy relacje z drugim człowiekiem.

Dla jednych podróże będą ucieczką od szarej codzienności, a innym dadzą możliwość poznania samego siebie. Ale jeden i drugi powód podróżowania będzie dobry! Kiedy wyjeżdżamy na wakacje to lubimy, a nawet pragniemy zapomnieć choć na chwilę o pracy oraz przyziemnych sprawach, które zaprzątają nam głowę każdego dnia. Podróżowanie jest przyjemnością, dlatego będąc w podróży, tak łatwo jesteśmy w stanie zapomnieć o problemach. Czując wyjątkowy, wakacyjny klimat cieszymy się z pięknych widoków, nowo poznanych ludzi, kosztowania nowej kuchni oraz odkrywania miejsc kulturowo odmiennych od naszej polskiej architektury czy tradycji.

Dla innych wyjazd będzie możliwością poznania siebie. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy podróżujemy samodzielnie. Jesteśmy zdani tylko na siebie i musimy sobie radzić niekiedy w stresujących sytuacjach. Wtedy mamy większą możliwość dowiedzenia się o sobie więcej i sprawdzenia, jak radzimy sobie w trudnych chwilach. Niewątpliwie jest to dobry sprawdzian, z którym warto, aby każdy mógł choć raz się zmierzyć.

Podróżowanie kształtuje naszą osobowość oraz sposób postrzegania świata. Dlatego podróżujmy, jeśli tylko mamy taką możliwość. A gdy zostanie nam odebrana, będziemy mieli co wspominać, dzięki wyjątkowej mapie, która każdego dnia może przypominać nam o wyjazdach.

Oto kilka istotnych informacji o Światowym Dniu Turystyki:

Początki

Światowy Dzień Turystyki ustanowiła Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) w 1980 roku. Datę 27 września wybrano na pamiątkę przyjęcia Statutu UNWTO w 1970 roku.

Głównym celem tego dnia jest promowanie turystyki jako sposobu na zrozumienie różnych kultur, poprawę międzynarodowych stosunków i rozwijanie świadomości ekologicznej oraz kulturowej. Chodzi także o podkreślenie roli turystyki w rozwoju społecznym i gospodarczym.

Tematyka

Każdego roku Światowa Organizacja Turystyki wybiera określoną tematykę, która ma być centralnym punktem obchodów. Tematy te odnoszą się do aktualnych kwestii związanych z turystyką. Przykładowe tematy to „Turystyka i zatrudnienie” czy „Turystyka zrównoważona dla rozwoju”. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: „Turystyka i zielone inwestycje”.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki organizowane są różnego rodzaju kampanie informacyjne, seminaria, konferencje i wydarzenia kulturalne. Mają one na celu edukowanie społeczeństwa na temat turystyki oraz promowanie jej pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko. W dniu Światowego Dnia Turystyki odbywają się liczne wydarzenia, takie jak otwarte dni w muzeach, darmowe wycieczki, prezentacje kulinarnych specjałów, warsztaty rękodzielnicze i wiele innych atrakcji związanych z podróżowaniem.

Zrównoważony rozwój

W ostatnich latach zrównoważony rozwój turystyki stał się kluczowym tematem związanym ze Światowym Dniem Turystyki. Organizacje i turyści coraz bardziej zdają sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska, zachowania dziedzictwa kulturowego oraz uczestniczenia w społecznościach lokalnych.

Turystyka może odgrywać istotną rolę w budowaniu mostów między różnymi narodami i kulturami poprzez wymianę doświadczeń i wzajemne zrozumienie. To może pomóc w promowaniu pokoju i dialogu międzykulturowego.

Światowy Dzień Turystyki każdego roku stanowi okazję do refleksji nad rolą podróży w naszym życiu oraz nad potrzebą odpowiedzialnego i zrównoważonego podróżowania. To również moment, aby docenić różnorodność kultur i piękno naszego globu.