Dekoracje

Jak pokazać dziecku świat? Sprawdzone metody

Jak pokazać dziecku świat? Sprawdzone metody

Edukacje dziecka warto rozpocząć od najmłodszych lat. Rolą rodziców jest zaszczepienie w nim nie tylko chęci poznawania świata, ale także próbowania nowych sportów, odkrywania nieznanych smaków czy robienia rzeczy, które są dla niego nowe. To sprawi, że wykształcisz w młodym człowieku kreatywność, wpłyniesz na jego wyobraźnie oraz zbudujesz odwagę przed nieznanymi rzeczami.

Pobudzenie dziecięcej ciekawości i kreatywności to zdecydowanie najlepszy sposób na edukację. Maluch od swoich pierwszych dni życia jest zainteresowany wszystkim, co go otacza. I mimo że przez pierwszych kilka lat nie umie wyrazić tego słowami, to w późniejszym etapie rozwoju będzie sygnalizował o wszystkim, o czym chciałby się dowiedzieć.

Jak pokazać dziecku świat, aby pobudzić w nim chęć poznawania i doświadczania wszystkiego, co nas otacza? Oto kilka sprawdzonych metod!

1. Gry planszowe, czyli nauka przez zabawę

Gry planszowe to jeden z pomysłów na pokazanie dziecku otaczającego go świata. Z jednej strony możesz wybrać takie, które będą edukować i rozwijać, a z drugiej – to świetny sposób na zabawę i wspólne spędzanie czasu wolnego.

Jeśli jesteś odpowiedzialnym i świadomym rodzicem, to z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że poprzez granie w planszówki możesz stymulować oraz wpływać na rozwój swojego dziecka, poszerzając jego wiedzę oraz rozwijać wiele umiejętności. Wybór gier planszowych jest ogromny – od logicznych przez przygodowe, strategiczne, ekonomiczne czy kooperacyjne, w których każde dziecko się odnajdzie (o ile zostaną dobrane odpowiednio do jego wieku). Ważne jest to, że każda gra może przynieść coś nowego, wpłynąć na edukację dziecka i poznawanie otaczającego go świata.

Jakie najważniejsze korzyści mogą przynieść gry planszowe?
– Pozwolą ćwiczyć logiczne myślenie,
– Będą uczyć podejmowania decyzji i ponoszenia ich konsekwencji,
– To świetna okazja do nauki czytania ze zrozumieniem,
– Poprawią pamięć i koncentrację,
– Doskonalą zdolności analizowania,
– Rozwiną wyobraźnie,
– Pomogą ćwiczyć refleks i spostrzegawczość,
– Sposób na spędzanie czasu wspólnie z rodziną.

2. Drewniana mapa świata dla dzieci

Drugim, ciekawym sposobem na pokazanie dziecku świata jest nauka przez wspólną zabawę z drewnianą mapą świata dla dzieci. Z jednej strony samo przyklejanie mapy na ścianę i pokazywanie dziecku kształtów kontynentów będzie pierwszym elementem nauki. A gdy już mapa zawiśnie to możecie wspólnie poznawać świat zwierząt, co z pewnością wpłynie pozytywnie na edukację dziecka.

Każda mapa zawiera zestaw zwierzaków w różnych kolorach. Dzięki temu będziesz mógł wspólnie z dzieckiem odkrywać, na jakim kontynencie żyją poszczególne zwierzęta i uczyć go nie tylko nazw państw czy wysp, ale także pokazać, jak wygląda lew, małpka, słoń czy wieloryb i dokładnie wskazać, w którym miejscu żyje. Taka dekoracja świetnie sprawdzi się w pokoju Twojej pociechy, rozbudzając ciekawość do świata i zachęcając do poznawania nowych kultur, eksplorowania miejsc, zgłębiania wiedzy o otaczającym go świecie. Dzięki mapie sprawisz, że Twoje dziecko z przyjemnością będzie uczyło się, jak wygląda świat i z jakich kontynentów się składa.

Jakie najważniejsze korzyści przyniesie mapa na ścianę?
– Rozbudzi wyobraźnie,
– Zwiększy kreatywność,
– Zaszczepi chęć odkrywania świata,
– Pozwoli poznać zwierzęta, kształty oraz kolory,
– Poprawi pamięć,
– Sprawi, że dziecko pozna kontynenty.

3. Zwiedzaj i edukuj

Trzecim sposobem na pokazywanie i zaszczepienie w dziecku chęci do odkrywania świata jest zabieranie go w podróż od najmłodszych lat. Mimo że zdarza się słyszeć opinie, że małe dziecko niewiele z tych wyjazdów będzie pamiętało, jednak właściwe podejście do wspólnych wyjazdów spowoduje, że ziarenko małego podróżnika zostanie zasiane.

Wspólny wyjazd całej rodziny na wakacje pozwala dzieciom ćwiczyć dwa systemy w mózgu, których rozwój w domowych warunkach byłby nieco utrudniony. Mowa tutaj o play (zabawie) oraz seeking (poszukiwaniu). Wyjeżdżając w podróż dziecko ma możliwość eksplorowania nowych miejsc, czyli poszukiwania, doświadczania i odkrywania, że świat jest inny niż ten, który otacza go na co dzień, będąc w domu. Czas spędzony wspólnie z rodzicami to nieodłączny elementem każdego wakacyjnego wyjazdu, który uruchamia świat zabawy.

Jakie najważniejsze korzyści przyniesie dziecku wspólne podróżowanie?
– Wesprze rozwój,
– Pozwoli odkrywać i poznawać nowe miejsca,
– Zwiększy świadomość społeczną,
– Ukierunkuje na osiąganie i zdobywanie celów,
– Pozwoli poznać nowe smaki,
– Sprawi, że dziecko pozna nowy kawałek świata.