Dekoracje

Jak urządzić przedpokój?

Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania. Jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy, dlatego warto zadbać nie tylko o jego funkcjonalność, ale także o ładny i efektowny wygląd. Jak urządzić przedpokój? Podpowiadamy w tym wpisie.

Układ mieszkania czy domu zwykle determinuje kształt oraz powierzchnię przedpokoju. Często w mieszkaniu będzie to otwarta przestrzeń, a w wolnostojącym domku – osobne pomieszczenie. Bez względu na to, jaki kształt będzie miał przedpokój, warto pomyśleć o jego urządzeniu, aby był nie wizytówką domowej przestrzeni, ale także praktycznym i funkcjonalnym miejscem.

Jaką szafę wybrać do przedpokoju?

Wielkość szafy, którą postawimy w przedpokoju, zależy od wielkości samego pomieszczenia. Nie musimy się martwić, że nie znajdziemy na nią miejsca. Coraz częściej deweloperzy, planując rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu, zostawiają najwięcej miejsca na szafę właśnie w przedpokoju. To w niej najczęściej trzymamy okrycia wierzchnie czy buty, które chowamy w zależności od pory roku.

Szafa będzie pełniła funkcję także miejsca, w którym najczęściej trzymamy walizki lub torby podróżne, sprzęt rekreacyjny oraz sportowy. Wszystko zależy od jej gabarytów i pojemności, ale najczęściej właśnie w przedpokoju przechowujemy tego typu rzeczy.

Pozostaje także kwestia kolorystyki i funkcjonalności. Szafa w przedpokoju najczęściej będzie sięgała od podłogi do sufitu, a jej wnętrze będzie składało się nie tylko z wieszaków. W środku szafy można zastosować także szuflady oraz wysuwane koszyki. Natomiast kolorystyka dopasowana powinna być do całego wnętrza. W trendach mieszkaniowych króluje biel, szarości oraz naturalne kolory. Szafa powinna być spójna z dominującym stylem w mieszkaniu, aby dopełniła całości zaaranżowanego wnętrza.

Lustro – must have w każdym przedpokoju

Czym byłby przedpokoju, gdyby nie znajdowało się w nim lustro? Obowiązkowy przedmiot, dzięki któremu każdy domownik wychodząc z mieszkania może się w nim przejrzeć. Jednak lustro będzie pełniło także inną funkcję. Optycznie powiększy każdy przedpokój, a w połączeniu z dobrze dobranym oświetleniem, sprawi, że ta przestrzeń zostanie także dobrze doświetlona. Lustro może być także integralną częścią szafy. Zamiast jednych drzwi, np. w szafie przesuwanej, można zamontować w tym miejscu lustro. W wąskim i długim przedpokoju – lustro lepiej zamontować na dłuższej ścianie, dzięki czemu poprawione zostaną proporcje wnętrza.

Wygoda w przedpokoju, czyli siedzisko i wieszak

Planując aranżacje przedpokoju nie sposób zapomnieć o odkrytym wieszaku oraz siedzisku. Jedno z drugim może być połączone. Siedzisko montujemy na ścianie z wnęką. To dobre miejsce, które nie będzie zabierało dodatkowej przestrzeni. Natomiast odkryty wieszak można zainstalować nad siedziskiem. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsca na innych ścianach do zamontowania dekoracji, które ożywią wnętrze każdego przedpokoju.

Myśląc o funkcjonalności przedpokoju warto wykorzystać każdy element przestrzeni. Pod siedziskiem znajduje się idealne miejsce na buty. Jeśli siedzisko jest w miarę wysoko – można pomyśleć o dwóch poziomach, na których zmieści się płaskie obuwie. Planuj miejsce w przedpokoju tak, aby każda przestrzeń została dobrze zagospodarowana i wykorzystana.

Dekoracje do przedpokoju

Gdy już przedpokój spełnia wszystkie funkcjonalne i praktyczne wymogi, warto pomyśleć o dekoracji. Jak napisaliśmy na początku – przedpokój jest wizytówką każdego domu czy mieszkania, dlatego warto zadbać o detale. Jednym z wielu pomysłów na dekoracje do przedpokoju będzie mapa świata na ścianę. To dekoracja ścienna, która odmieni każde wnętrze. Przypadnie do gustu szczególnie osobom kochającym podróże, ale nie tylko! Będzie wyjątkową dekoracją, która pozytywnie wpłynie na Gości odwiedzających wnętrze.

drewniana mapa świata na ścianę

Mapa świata na ścianę dostępna jest w trzech różnych wymiarach, dlatego z pewnością dobierzesz taki rozmiar, który będzie pasował do Twojego przedpokoju. Duży wybór kolorów sprawi, że będzie pasowała do każdego wnętrza, a dołączone dodatki nadadzą jej wyjątkowego charakteru i podróżniczego klimatu.

A jaki jest Twój sposób na urządzenie przedpokoju?