Dekoracje

Jak zaplanować i zorganizować podróż?

Jak zaplanować i zorganizować podróż? | LosokaWood.com

Jak zaplanować i zorganizować podróż?

Mimo że wakacje za nami, to pogoda za oknem nie zachęca do pracy. Każdy z nas wraca wspomnieniami do ciepłych i słonecznych dni. Plaża, szum morza, ciepły wiatr i letnie promienie słońca. Kto nie chciałby wrócić choć na chwilę do tego czasu? W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, jak zaplanować i zorganizować podróż.

Wspomnień czar

Kiedy za oknem pogoda nie zachęca do wyjścia, a dni stają się coraz krótsze, częściej wracamy wspomnieniami do letnich, słonecznych momentów. W czasie cieplejszych dni wszystko dookoła było radośniejsze. Jesienna chandra dopadła nas na dobre, a jedyne o czym myślimy to kubek z gorącą herbatą, koc i ulubiona książka lub film. Jedynym sposobem na powrót do wspomnień z wakacji są zdjęcia z podróży oraz drewniana mapa świata na ścianę, która przypomina o letnich wojażach. To dzięki niej zaznaczamy pinezkami odwiedzone miejsca oraz planujemy, gdzie wybierzemy się na kolejny urlop. A gdyby tak w czasie jesienno-zimowej aury zdecydować się na podróż?

drewniana mapa świata nad łożkiem

Planowanie podróży

Podczas planowania wyjazdu najważniejsza jest odpowiedź na kilka pytań. Ile mam czasu na podróż? Czy mój grafik jest elastyczny, czy mam sztywno określony termin wyjazdu? Do jakiego miejsca chciałabym/chciałbym pojechać? Odpowiedź na te pytania pomoże określić konkretne miejsce oraz czas podróży.

W czasie planowania bardzo ważne jest także to, jakim budżetem dysponujesz oraz czy w podróż pojedziesz sam, czy z bliskimi. Te dwa ostatnie pytania pomogą określić czy możliwy jest wyjazd z biurem podróży, czy raczej będziesz go organizował na własną rękę. Samotne wojaże nie są opłacalne przy wyjazdach z biurem podróży, ponieważ często trzeba pokryć koszt pokoju 2-osobowego. Dlatego, jeśli planujesz podróż w pojedynkę, lepiej jest zorganizować coś samodzielnie i z fazy planowanie przejść do organizacji.

Logistyka w czasie wyjazdu

Kolejnym bardzo ważnym aspektem w całym przedsięwzięciu organizacji podróży, jest logistyka. Jeśli dopiero planujesz zorganizować pierwszą w swoim życiu, samodzielną podróż, to zrozumiesz, jak ważny jest to element. Znalazłeś bilety lotnicze z Polski do Hiszpanii za 200 zł w dwie strony? Super! Ale zastanów się…:

  • o której godzinie jest lot z Polski i jak dojedziesz na lotnisko,
  • być może lotnisko jest w zupełnie innym mieście niż mieszkasz, więc zanim kupisz bilety lotnicze, sprawdź czy masz dogodne połączenie kolejowe lub autobusowe na lotnisko,
  • o której godzinie przylecisz do miejsca docelowego i jak stamtąd dojedziesz do hotelu,
  • gdzie planujesz spać,
  • czy w czasie całej podróży będzie tylko jedno miejsce noclegowe, czy zdecydujesz się przemieszczać i musisz znaleźć i zarezerwować kilka miejsc,
  • jakie są dostępne formy komunikacji miejskiej na miejscu – czy kursują autobusy, metro, a może lepiej wynająć auto,
  • w jaki bilet najlepiej się zaopatrzyć – wiele popularnych destynacji oferuje karty kilkugodzinne na komunikację, które pozwalają także na tańsze zwiedzanie niektórych obiektów,
  • co planujesz robić na miejscu – zwiedzać, odpoczywać, próbować sportów wodnych, a może wybrać się na trekking w góry,
  • jakim dysponujesz budżetem? Czy będzie to podróż niskobudżetowa, czy pozwolisz sobie na niespodziewane wydatki i atrakcje.

To wszystko sprawia, że przed każdą samodzielną podróżą należy solidnie się przygotować. Przydadzą się blogi podróżnicze, przewodniki książkowe oraz fora internetowe, dzięki którym zaczerpniesz solidnej dawki wiedzy związanej z konkretnym miejscem. Warto dobrze zaplanować logistykę wyjazdu, aby nie pojawiło się niepotrzebne zaskoczenie czy rozczarowanie.

Ciesz się podróżą!

Gdy już wszystko zostało dopięte na ostatni guzik nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się zaplanowaną i zorganizowaną podróżą. Wiele krajów otworzyło się na turystów z Polski, dlatego jeśli nie lubisz jesienno-zimowej aury, rzuć wszystko i jedź w nieznane! Niekiedy urlop w tym okresie będzie dużo bardziej pożądany niż w czasie letnich, gorących dni, które zagościły na dobre także w Polsce.

Osoby ciepłolubne oraz zmarźlaki z pewnością wybiorą południowe zakątki Europy lub wiecznie zielone wyspy, jak Madera, Azory czy Wyspy Kanaryjskie. Ogromną popularnością cieszy się także Malta oraz Majorka, gdzie być może nie będzie gorąco, ale na pewno bardziej słonecznie niż w Polsce.

To jak, pakujesz walizkę i ruszasz w nieznane?