Dekoracje

Podaruj dzieciom odrobinę wolnego czasu – jak go wspólnie spędzić?

Jak spędzić wspólnie czas z dzieckiem? | LosokaWood.com

Podaruj dzieciom odrobinę wolnego czasu – jak go wspólnie spędzić?

Czas spędzony z dzieckiem jest czasem bezcennym. Bardzo często o tym zapominamy, przytłoczeni codziennymi sprawami i obowiązkami. Jak w tym pędzie życia wygospodarować odrobinę wolnego czasu i spędzić wspólnie czas z dzieckiem?

W dzisiejszych czasach, kiedy ilość obowiązków zawodowych oraz prywatnych jest bardzo duża, trudno niekiedy znaleźć czas tylko dla siebie lub dla swoich najbliższych. Praca, zakupy, obowiązki w domu sprawiają, że trudno nam złapać oddech. Dzieci, szczególnie we wczesnym okresie życia, potrzebuję dużo atencji i uwagi. Pierwsze przedszkole, a później szkoła sprawiają, że chcą dzielić się z rodzicami swoimi spostrzeżeniami oraz wrażeniami. Mają pełno pytań oraz wątpliwości, a rodzice są jedynymi osobami, które na te pytania będą potrafili odpowiedzieć. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć czas na wspólne spędzenie czasu.

Jak spędzić wspólnie czas z dzieckiem?

1. Wspólna nauka przez zabawę

Jeśli Twoje dziecko jest w wieku szkolnym, spróbuj zarazić go nauką przez zabawę. To doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu, który przyniesie wiele pozytywnych efektów w przyszłości. Nauka może następować poprzez wspólne gry planszowe, które nie tylko rozwijają dziecięcą wyobraźnie, ale także dostarczają nowych doświadczeń, pozwalają poznawać cyfry oraz wspierają naukę czytania. Gry planszowe znajdziemy dla dzieci już od 3 lat, dlatego warto postawić na ten sposób nauki przez zabawę.

Kolejnym pomysłem na rozwijanie edukacji dziecka będzie wspólne poznawanie świata. A to dzięki drewnianej mapie świata dla dzieci. Taką mapę można razem z dzieckiem zamontować, a później na jej podstawie uczyć dziecko poszczególnych kształtów, kolorów, a z biegiem czasu także kontynentów oraz zwierząt na nich żyjących. W zestawie z mapą przychodzą także środki transportu, które każde dziecko będzie mogło poznać. Czy to nie jest świetny sposób na wspólnie spędzony czas połączony z nauką i zabawą? Takie podróże palcem po mapie pozwolą rozwinąć kreatywność oraz wyobraźnie dziecka i zaszczepią w nim chęć do poznawania oraz odkrywania świata.

kolorowa drewniana mapa świata dla dzieci

2. Zorganizuje weekend tylko z dzieckiem

Wspólnie zaplanowany weekend to świetny sposób na spędzenie czasu na zabawach i atrakcjach przygotowanych tylko z myślą o dziecku. Jak zorganizować taki weekend? Sposobów jest wiele!

Zabierz dziecko do ulubionego miejsca. Być może będzie to sala zabaw, w której maluch świetnie będzie się bawił przez cały dzień. Basen z piłeczkami, tor przeszkód, trampoliny, przejścia linowe czy tunele z przeszkodami. To tylko niektóre atrakcje, które czekają na Twoją pociechę w takim miejscu.
Wybierzcie się wspólnie do aquaparku. Jeśli Twoje dziecko kocha wodę i czuje się w niej jak ryba – koniecznie zabierz je do wodnego parku. Poza możliwością pływania będą tam także liczne atrakcje w postaci zjeżdżalni, basenu ze sztuczną falą czy zatoki piratów.
Wspólny weekend z dzieckiem można także spędzić na wyjeździe za miasto. Odkrywanie nieznanych miejsc w Polsce, połączone z zabawą i atrakcjami sprawdzą się doskonale. Poza ciekawymi doświadczeniami, dziecko będzie miało możliwość poznania nowych smaków lokalnych potraw oraz odkryć miejsca, o których nie miało pojęcia. To wpłynie na jego samopoczucie – pełne energii wróci do codziennego świata, a wrażeniami podzieli się ze swoimi rówieśnikami.

3. Kreatywność to podstawa!

Wspólnie spędzony czas z dzieckiem można zaplanować także w domu. Polecamy szczególnej uwadze kreatywne aktywności, które pozwolą rozwinąć wyobraźnie dziecka oraz sprawią, że rozwinie się także manualnie. Co konkretnie mamy na myśli? Wspólne rysowanie, malowanie lub prace zręcznościowe. Jest wiele możliwości na to, aby pokazać dziecku, że poprzez rysunek może przekazać swoje emocje. A dzięki temu rodzice dowiedzą się, w jaki sposób ich pociecha widzi otaczający ją świat.

Wszelkiego rodzaju zadania zręcznościowe mogą być połączone z pracami plastycznymi. Plastelina, modelina, zapałki, masa solna, kasztany, mulina, liście, kolorowy papier samoprzylepny, zużyte butelki plastikowe – elementów, które można do tego wykorzystać jest całe mnóstwo. Tylko od ciebie zależy, jak zaangażujesz swoje dziecko i co wspólnie stworzycie.