Dekoracje

Co powinno znaleźć się w mieszkaniu w stylu art deco?

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco? LosokaWood.com

Co powinno znaleźć się w mieszkaniu w stylu art deco?

Art deco to styl, który charakteryzuje się luksusem, elegancją, sentymentalizmem i wysoką jakością. Z jednej strony nowoczesność i funkcjonalność rozwiązań, a z drugiej powrót to minionych epok i sentymentalizm w proponowanych wnętrzach. Co powinno znaleźć się w mieszkaniu w stylu art deco? Sprawdzamy!

Skąd wywodzi się styl art deco?

Nazwa art deco pochodzi z języka francuskiego i oznacza sztukę urządzania (dekorowania) wnętrz. Powstał w odpowiedzi na miękkie i nieuporządkowane secesyjne projektowanie, któremu brakowało przestrzennego ładu. Art deco czerpie wzorce z klasycznych stylów, w których wszystko musiało być pieczołowicie zaprojektowane i perfekcyjnie wykonane. Materiały wykorzystywane musiały być najwyżej jakości i unikalne. Heban, kość słoniowa czy brąz – to tylko niektóre elementy, z których tworzono art deco. Współcześnie postawiono na drewno, szkło czy stan.

Coraz częściej styl pojawia się w mieszkaniach i domach młodych osób, które urządzają swoje pierwsze wnętrze. Elegancja lat międzywojennych wraca do łask i jest często wykorzystywana w nowoczesnych oraz funkcjonalnych wnętrzach. Sprawdź, co powinno znaleźć się w pomieszczeniach art deoc.

Czym charakteryzują się styl art deco?

Art deco to styl, w którym zwraca się szczególną uwagę na jakość wykorzystywanych materiałów. Nie znajdziemy tutaj płyty meblowej, która imituje drewno. Natomiast meble fornirowane, inkrustowane, w których drewno i jego kolor mają szczególne znaczenie. Dlatego jako jeden z dodatków dekoracyjnych do art deco będzie mapa świata na ścianę. Drewno oraz różnorodne zestawienia kolorystyczne będą idealnie pasować do wnętrz, w których nowoczesność przeplata się z sentymentalizmem.

kolorowa mapa drewniana na ścianę

Mieszkanie urządzone w art deco charakteryzuje się mnogością geometrycznych kształtów i wzorów. Nie znajdziesz tu intensywnych i wyrazistych kolorów. Jednobarwność i widoczne kontury dominują w tym stylu, a żywe kolory mają mniejsze znaczenie.

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Pierwszym i najważniejszym krokiem w urządzaniu wnętrz jest wykończenie ścian i podłóg. Szlachetne, naturalne materiały, które wykorzystujemy w art deco widoczne są także w posadzkach. Lakierowany parkiet o wysokim połysku, wyszukanym wzorze i sposobie ułożenia deski to połączenie idealne, z którego powstanie unikalny geometryczny wzór. Kluczowe znaczenie mają detale oraz precyzja wykonania.

W łazience czy przedpokoju można zastosować płytki ceramiczne o wzorze np. czarno-białej szachownicy. Te dwa kolory w połączeniu z czerwonym, fioletowymi lub drewnianymi dodatkami były popularne w latach 20-tych.

W salonie króluje elegancja i luksus. Czarno-złote dodatki, wzory i kształty na poduszkach oraz lustra w ozdobnych, dekoracyjnych ramach. Rzadko kiedy spotkamy dywany czy chodniki na podłodze. A jeśli już pojawi się dywan to warto, aby był utkany z prawdziwej wełny.

W sypialni natomiast dominować będzie duże drewniane lub tapicerowane łóżko z zagłówkiem, eleganckie nocne lampy i duże obrazy na ścianach. Stoliki nocne będą dopełnieniem całego wnętrza. Zazwyczaj wykonane z chromowanych czy szklanych materiałów z widocznymi ozdobnymi elementami czy złoceniami. Ciekawym pomysłem na wykończenie wnętrza jest zastosowanie sztukaterii.

Wybierając meble do salonu czy sypialni, pamiętajmy o opływowych kształtach. Ponadczasowa elegancja i wysoka jakość wykonania to podstawowe elementy art deco. Meble powinny być prawdziwym dziełem sztuki. Drewniane, lakierowane i ręcznie robione meble w zestawieniu ze współczesnymi dla epoki materiałami takimi, jak stal czy szkło – to idealne połączenie w art deco.

Elementy dekoracyjne to przede wszystkim stoliki, toaletki oraz oryginalne oświetlenie. W stylowym wnętrzu nie może zabraknąć także lustra w złotej ramie, kryształowych lamp czy dużych obrazów. Wyjątkowym dodatkiem dekoracyjnym, wpisującym się w klimat stylu, będzie drewniana mapa do powieszenia na ścianie. Art Deco to połączenie smaku, elegancji i luksusu. To wnętrze, w którym każdy poczuje się wyjątkowo dobrze i komfortowo.