Ciekawostki

Jak spędzić zimowe ferie z dziećmi?

Jak spędzić zimowe ferie z dziećmi? | LosokaWood.com

Ferie zimowe to coroczny dylemat, jak spędzić ten czas z dziećmi. Pomysłów i sposobów jest wiele. Niektórzy planują wyjazd, inni organizują dzieciom warsztaty czy półkolonie, jeszcze inni spędzają czas w domu na wspólnych aktywnościach i zabawach. Jak zaplanować i spędzić zimowe ferie z dziećmi? Podpowiadamy w tym wpisie.

Ferie zimowe w tym roku odbędą się w dniach 15 styczeń – 25 luty (w zależności od województwa). To wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi oraz stworzenia niezapomnianych wspomnień na lata. Jednak niekiedy zaplanowanie ferii stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. Trzeba zadbać, aby pociechy się nie nudziły, spędzić z nimi czas, a do tego jeszcze odpocząć. Nie masz pomysłu na ferie zimowe i wciąż zastanawiasz się, jak zorganizować je swoim pociechom? Oto kilka naszych propozycji.

Jak spędzić zimowe ferie z dziećmi?

Wyjazd na narty lub snowboard

Nauka jazdy na nartach lub snowboardzie to świetny sposób na zaplanowanie zimowego wyjazdu. Szkółki narciarskie oferują lekcje dla początkujących, a ośrodki często posiadają stoki przeznaczone dla dzieci. O brak śniegu możesz być spokojny – wiele miejsc naśnieża stoki, aby w pełni wykorzystać ich zimowy potencjał. Wyjazd na narty to dobry pomysł, aby zaszczepić w dziecku podróżniczego bakcyla lub miłośnika sportów. To także świetny sposób na połączenie wypoczynku z aktywnością na świeżym powietrzu, czego często dzieciom brakuje.

Kreatywne warsztaty

Wiele mniejszych i większych miast w czasie ferii organizuje półkolonie lub warsztaty tematyczne dla dzieci. Warsztaty plastyczne, aktorskie, malarskie, rzeźbiarskie, taneczne, wokalne, naukowe, fotograficzne, gry na instrumentach, zajęcia na basenie czy tworzenie własnych animacji filmowych, a także gry, zabawy i liczne konkursy. Wybór jest ogromny – warto poszukać w swoim mieście lub Domu Kultury, który najczęściej zajmuje się przygotowaniem i organizacją kreatywnych zajęć dla najmłodszych.

Podróże w najdalsze zakątki świata

O wyjazdach na narty już było, ale tym razem inne podróże mamy na myśli. Zaszczepienie w dziecku podróżniczego bakcyla nie zawsze musi się wiązać z wyjazdami. Warto także swoim pociechom o podróżach opowiadać, czytając wspólnie podróżnicze książki, oglądając podróżnicze programy lub pokazując świat na mapie. A dokładniej na drewnianej mapie świata dla dzieci. To wyjątkowa ozdoba i dekoracja dziecięcego pokoju, dzięki której pokażesz dziecku otaczający świat, opowiadając o dalekich miejscach, europejskich stolicach czy przyrodniczych perełkach. Wspólnie możecie zaplanować destynację, do której wybierzecie się w czasie wakacji. Mapa świata sprawi, że nie tylko będziecie świetnie się bawić i wspólnie spędzać czas, ale także pomoże w edukacji. W końcu najlepszy sposób na naukę jest poprzez zabawę.

Odkryj lokalne atrakcje

Jeśli mieszkasz w większym mieście to ze zorganizowaniem czasu podczas zimowych ferii dla dzieci nie będziesz miał problemu. Wspólnie z pociechą wybierz się do interaktywnego muzeum, ogrodu botanicznego, kina, teatru czy na koncert dla dzieci. Możesz zaplanować także bardziej aktywnie czas – na basenie, ściance wspinaczkowej, kręglach, w sali zabaw dla dzieci, kulkolandii, parku rozrywki czy na hali sportowej, grając w ping-ponga czy badmintona. Duże miasto oferuje sporo możliwości i atrakcji, a wiele obiektów kulturowych organizuje w tym czasie specjalne programy edukacyjne dla najmłodszych.

Niekiedy nie trzeba daleko szukać… a może wybierzecie się do lasu? Być może uda się Wam spotkać jakieś zwierzęta aktywne zimą lub znaleźć ich ślady? Dzieci chętnie uczestniczą w takich poszukiwaniach i atrakcjach.

Zaplanuj czas spędzony w domu

Czas spędzony w domu podczas zimowych ferii także nie musi być nudny. Seans filmowy zorganizowany dla Twojej pociechy oraz jej najbliższych kolegów i koleżanek ze szkoły. Zaplanujcie wspólne czytanie książek, które można połączyć z rozwijaniem umiejętności czytelniczych dziecka. Znajdźcie czas każdego popołudnia, aby zagrać wspólnie w grę planszową. To świetny sposób na integrację całej rodziny, zabawę oraz rywalizację.

W czasie zimowy ferii w domu można także razem gotować ulubione potrawy lub odkrywać nowe smaki. Kuchenne eksperymenty sprawią, że dziecko pozna także nowe składniki i produkty. A jeśli posiadasz w domu małą księżniczkę, zorganizujcie wspólnie domowe SPA. Każda wspólna aktywność w czasie zimowych ferii będzie mile wspominana przez Twoją pociechę. Bez względu na to czy pojedziecie razem w góry, czy spędzicie czas razem w domu albo korzystając z lokalnych atrakcji, Twoje dziecko z pewnością będzie świetnie się bawić. Mamy nadzieję, że powyższe pomysły na ferie z dziećmi będą pomocne i nieco umilą oczekiwanie na upragnione i zdecydowanie dłuższe wakacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *