Dekoracje

Jak zaszczepić w dziecku pasje do podróżowania?

Jak zaszczepić w dziecku pasje do podróżowania?

Podróże kojarzą się przede wszystkim z odkrywaniem i poznawaniem nowych miejsc. Dzieci coraz częściej wolą spędzać czas w domu, z telefonem lub pilotem od telewizora w ręku. Jak zaszczepić w dziecku chęć do podróżowania? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Z miłości do… emocji

Gdybyś miał odpowiedzieć na pytanie czym jest podróżowanie, to wiele osób powiedziałoby, że jest to odkrywanie oraz poznawanie nowych miejsc, smaków czy ludzi. Dzięki doświadczaniu, uruchamia się nasza wyobraźnia, otwieramy się na to, co inne i nieznane. Wyjeżdżając nie tylko poznajemy nowe miejsca, ale także zachwycamy się ich pięknem i zachowuje wspomnienia z odkrycia nowego miejsca na zawsze.

Być może pojawią się głosy, że przecież małe dziecko nie będzie pamiętało miejsc, w których było. Być może poszczególnych miejsc nie zapamięta, ale w jego pamięci na zawsze pozostaną emocje związane ze smakiem lodów, podróżą pociągiem czy kolejką wąskotorową, zabawą na plaży lub poznaniem innych dzieci w kąciku zabaw przy hotelowym basenie. Będą pamiętały łódkę, którą płynęły, zapamiętają jak wyglądały palmy, schody, którymi wchodziły na wieżę widokową oraz jak wygląda na żywo rybka Nemo, zobaczona w oceanarium. Nie ważne dla dziecka jest miejsce, ale przeżycie.

Jak zaszczepić w dziecku pasję do podróżowania?

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko posiadało pasję do podróżowanie wystarczy… podróżować! Tylko tyle i aż tyle. Już od najmłodszych lat warto pokazywać dziecku otaczający je świat. Małymi kroki, powoli, ale systematycznie i regularnie.

Na początku pokaż dziecku najbliższą okolicę. Park, zoo czy pobliski plac zabaw – to także swojego rodzaju podróż. Z biegiem czasu i lat angażuj dziecko bardziej i stawiaj przed nim coraz dalsze wyzwania. Planuj podróż w taki sposób, aby dziecko miało wpływ na wybór np. atrakcji na miejscu. Pozwól mu decydować, co chciałoby zobaczyć lub robić na miejscu. Niech poczuje, że wyprawa w nieznane jest waszą wspólną decyzją.

Planując podróże z dzieckiem nie zapomnij o odkrywaniu i o emocjach. Odkrywaj z nim nowe, nieznane miejsca. Pokazuj różne rzeczy – od przejażdżki łódką, po spacer górskim szlakiem, przez zabytki i poznawanie lokalnej historii, próbowanie różnych potraw i nowych smaków, po rozmowy i opowieści mieszkańców danego miejsca. Każdy dzień w podróżowaniu może być inny i każdy niesie ze sobą coś niezwykłego, nowego. Staraj się urozmaicać atrakcje, aby wzbudzić w dziecku jak najwięcej zainteresowań wieloma rzeczami.

Zachowaj wspomnienia na dłużej

Przyjdzie taki moment, gdy wakacyjne wojaże dobiegną końca. Okres jesienno-zimowy nie sprzyja wyjazdom i podróżom. W tym czasie zazwyczaj mniej podróżujemy, częściej spędzamy czas w domu. Wtedy możemy wrócić wspomnieniami do podróży odbytych latem. Jak zachować wspomnienia na dłużej oraz jak pokazywać w tym czasie dziecku świat?

drewniana mapa świata dla dzieci

Z pomocą przychodzi drewniana mapa świata dla dzieci. To produkt wyjątkowy i absolutnie niezbędny w pokoju każdego dziecka, w którym chcemy zaszczepić pasję do podróżowania i odkrywania. Dziecięca mapa świata dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych. Zawiera nie tylko kontynenty, ale także w zestawie znajdziesz zwierzęta, które żyją na poszczególnych kontynentach. Do mapy dołączamy także dodatkowe elementy, jak środki transportu (balon, samolot czy statek) oraz elementy dekoracyjne (np. kompas). Dekoracja świetnie sprawdzi się w pokoju Twojej pociechy, rozbudzając ciekawość do świata i zachęcając do poznawania nowych, nieznanych dotąd miejsc oraz kultur. Dzięki mapie dziecko będzie mogło nie tylko wspominać dotychczasowe podróże, ale także będzie uczyło się, jak wygląda świat i z jakich kontynentów się składa.

A Ty, jakie masz sposoby na zaszczepienie w dziecku pasji do podróżowania?