Dekoracje

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho? | LosokaWood.com

Jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

Boho to styl, który coraz bardziej jest doceniany przez architektów i designerów zajmujących się wyposażeniem i urządzaniem wnętrz. Artystyczny nieład, panujący w boho, z etnicznymi motywami inspirowanymi bohemą oraz powrotem do natury, lekkości i swobody. Tak w skrócie można opisać styl, o którym przeczytasz więcej w tym wpisie.

Jaki jest styl boho?

Styl boho narodził się w XIX wieku. Związany jest z bohemą, czyli francuską cyganerią. Wywodzi się z paryskiej kultury cygańskiej, której artyści tworzyli sztukę wykraczającą poza normy społeczne. Z czasem boho zaczął pojawiać się nie tylko w malarstwie czy muzyce, ale także w aranżacji wnętrz oraz modzie. Obecnie styl boho najczęściej kojarzony jest z rewolucją obyczajową, która miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.

Łatwo się domyśleć, że skoro boho związany był z cyganerią, to we wnętrzach będzie charakteryzował się wolnością i swobodą. Nonszalancja, rozgardiasz oraz brak spójności. Dla wielu właśnie taki będzie boho. Jednak, gdy bliżej przyjrzymy się wnętrzom w tym stylu, zauważymy wiele pasujących do siebie elementów, a przepych, który tu panuje, będzie jednocześnie dawał poczucie wygody i przytulności.

Bogactwo poduszek, które znajdziemy nie tylko na sofie, ale także na podłodze, kolorowe dywany, zasłony w folklorystyczne wzory, nakrycia z frędzlami oraz grube, tkane koce – takie elementy dekoracyjne będą idealnie pasować do stylu boho. Można je połączyć z wiklinowymi koszami, hamakiem swobodnie zwisającym ze ściany, etnicznymi figurkami pochodzącymi z różnych krajów, mapą świata 3D czy drewnianymi meblami.

drewniana mapa świata nad różową kanapą

Przeczytaj także: Urządzamy mieszkanie w stylu vintage

Czym cechuje się wnętrze w stylu boho?

Wnętrza w stylu boho są przytulne, ciepłe i swobodne. Nie ma w nich sztywności, niewymuszonej naturalności. W takiej nieformalnej przestrzeni można znaleźć mnóstwo egzotycznych pamiątek z podróży lub dawnych, rodzinnych wspomnień. Dominują odcienie związane z ziemią – brązy, beże, khaki, oliwkowa zieleń, a także żywe, intensywne kolory, jak żółcie, czerwienie czy fiolety.

Materiały stosowane we wnętrzu boho są naturalne, bardzo często wykonane z drewna, rattanu, lnu, wikliny czy wełny. Charakterystyczne jest także bogate wzornictwo, szczególnie widoczne w wielu dekoracjach. Ozdoby są kluczowym elementem i dominują w tym stylu. Warto postawić na takie przedmioty, które będą identyfikować się z twoim charakterem oraz osobowością. Nadaj swoim wnętrzom autentyczności oraz wyrazu, który będzie oddawał ciebie.

W boho bardzo ważną część odgrywają także rośliny. Kwiaty doniczkowe, suche trawy czy ozdobne dekoracje z mchem chrobotkiem – doskonale wpasują się w klimat takiego wnętrza. Zielony jest kolorem dominującym w boho, dlatego ilość zielonych roślin może być nieograniczona. Doskonale będą komponować się z naturalnymi, drewnianymi czy wiklinowymi meblami.

drewniana dekoracja z mchem

Przeczytaj także: Jak ocieplić wnętrze na jesień i zimę?

Salon w stylu boho

Jeśli myślisz i planujesz urządzić salon w stylu boho, to pamiętaj, że najlepiej do tego stylu pasują meble wykonane własnoręcznie. Im bardziej oryginalny i unikalny pomysł tym lepiej. Stolik kawowy może powstać z odnowionej i pomalowanej palety, lustro ze starą, przetartą ramą czy drewniana mapa świata na ścianie, które będzie nawiązywać do odwiedzonych miejsc i pamiątek przywiezionych z każdej, egzotycznej podróży. A wśród podróżniczych gadżetów znajdą się etniczne maski, ręcznie tworzone figurki, ceramiczne misy czy wazy, różnorodne świeczniki. Wybierz takie dodatki, które będą w całości oddawać ciebie.

Pamiętaj, że boho nie charakteryzuje się żadnymi ramami. Jest to styl artystów, w którym ograniczeniem będzie tylko własna wyobraźnia. Najważniejsza jest swoboda, indywidualizm, luz oraz wyczucie estetyki.