Wakacje nad polskim morzem mogę dostarczyć wielu niezapomnianych przygód i atrakcji, o jakich często nawet nie mamy pojęcia. Co roku przyciąga wielu turystów, którzy planują wypoczynek właśnie nad Bałtykiem. Jak zorganizować wakacje nad polskim morzem? Podpowiadamy w tym wpisie.
Sezon wakacyjny w pełni. Jeśli jeszcze nie zaplanowałeś urlopu – nic straconego! Z naszymi podpowiedziami łatwiej i sprawniej zorganizujesz wyjazd nad polskie morze i być może już za kilka dni będziesz się cieszył urokami Bałtyku. Warto wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas planowania. Od wyboru miejsca, przez rezerwację noclegu, transport, zorganizowanie atrakcji i aktywności, pakowanie po zachowanie wspomnień z wakacji. Poniżej krok po kroku przejdziemy przez każdy etap planowania.
Praktyczne porady jak zorganizować wakacje nad polskim morzem?
1. Wybór miejsca
Polskie wybrzeże Bałtyku oferuje wiele ciekawych miejsc, w których warto się zatrzymać. Wszystko zależy od tego, czy planujesz wybrać się bezpośrednio nad morze, czy spędzić czas nad zatoką. Szczególnej uwadze polecamy:
- Trójmiasto (Gdańsk, Sopot, Gdynia) – idealne dla tych, którzy lubią miejskie atrakcje i połączenie aktywnego zwiedzania z wypoczynkiem na jednej z tutejszych plaż.
- Łeba – znana z ruchomych wydm,
- Kołobrzeg – popularne uzdrowisko, w którym możesz odwiedzić jedną z wielu dostępnych na wybrzeżu latarni morskich,
- Świnoujście – znane z szerokiej plaży i promenady, gdzie niepostrzeżenie przekroczysz granice Polski z Niemcami,
- Hel – idealny dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu oraz wycieczek rowerowych.
- Mielno, Ustka, Jastrzębia Góra, Władysławowo – popularne turystyczne miejscowości z pięknymi plażami i licznymi atrakcjami dla najmłodszych.
2. Znalezienie odpowiedniego noclegu
- Hotele – szeroki wybór nad całym polskim wybrzeżem. Dla każdego znajdzie się odpowiedni hotel – od luksusowych po budżetowe. Dostępne praktycznie od ręki.
- Pensjonaty i agroturystyki – kameralne miejsca, w których warto zaplanować pobyt z wyprzedzeniem, ponieważ są popularnym wyborem i często miejsca w nich szybko się kończą.
- Apartamenty i domki letniskowe – dobra opcja dla rodzin i grup przyjaciół. Szczególnie, jeśli planujesz przygotowywać własne posiłki, ponieważ najczęściej wyposażone są we własny aneks kuchenny.
- Kempingi – idealne dla miłośników przyrody i natury. W wielu miejscach znajdują się w bliskiej odległości od morza, oferując bezpośredni kontakt z naturą.
3. Zaplanowanie transportu
Najlepszym sposobem, aby dojechać nad polskie morze i być w pełni mobilnym na miejscu jest wybór samochodu. Wygodny, pomieści wiele bagaży, akcesoriów, być może także rowery, które przydadzą się do aktywnego eksplorowania polskiego wybrzeża. Inną możliwością transportu nad morze jest wybór pociągu. Wiele miejscowości oferuje dobra połączenia kolejowe, a niektóre trasy uruchamiane są wyłącznie w okresie wakacyjnym. Taki wybór sprawdzi się, jeśli wybierasz się do większego miejsca i w czasie całego urlopu planujesz odkrywać to miejsce oraz jego najbliższe okolice. Możesz sprawdzić także połączenia autokarowe. Są mniej popularne, ale być może sprawdzą się podczas dojazdu do wybranego przez ciebie miejsca.
4. Zaplanowanie atrakcji i aktywności
Wielu z nas wybierając się nad polskie morze planuje przede wszystkim błogie lenistwo na plaży, wśród szumiących fal. Jest to jeden z powodów, dla których wybieramy właśnie ten kierunek na zorganizowanie wakacji. W jaki sposób można jeszcze spędzić czas na wybrzeżu?
- Sporty wodne – windsurfing, kitesurfing, kajaki.
- Zwiedzanie – muzea, zabytki, latarnie morskie – to najczęściej i najchętniej odwiedzane miejsca na polskim wybrzeżu.
- Wycieczki rowerowe – przez całe polskie wybrzeże przebiega szlak rowerowy R10. Velo Baltica jest trasą wchodzącą w skład międzynarodowego szlaku EuroVelo 10, który poprowadzono wokół Morza Bałtyckiego. Z pewnością jest ciekawą alternatywą dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Warto zaplanować wycieczkę rowerową, aby odwiedzić okoliczne atrakcje.
- Parki rozrywki i aquaparki – idealne dla rodzin z dziećmi.
- Rejsy wycieczkowe – wiele miejsc oferuje rejsy po Bałtyku, np. na Hel, Westerplatte, czy pobliską duńską wyspę Bornholm.
5. Pakowanie
Bardzo ważnym elementem przed podróżą jest pakowanie. Pogoda nad polskim morzem w lato bywa nieprzewidywalna, dlatego warto zaopatrzyć się w rzeczy na każdą ewentualność. Obowiązkowe must have, które warto ze sobą mieć:
- Kostium kąpielowy, czapka z daszkiem lub inne nakrycie głowy, ręcznik plażowy, krem z filtrem UV – to obowiązkowy zestaw na plażę.
- Sprzęt plażowy – parawan, leżak lub koc, parasol.
- Odzież na różne warunki pogodowe – gdy letnia aura bywa kapryśna warto zapatrzyć się cieplejszą bluzę, długie, wygodne spodnie oraz kurtkę przeciwdeszczową.
- Apteczka – warto zabierać ją zawsze ze sobą. Podstawowe wyposażenie apteczki powinno zawierać leki, plastry, opatrunki, płyn do dezynfekcji oraz środki przeciw owadom i kleszczom.
Praktyczne porady – o czym jeszcze warto pamiętać?
Przed wyjazdem zawsze warto sprawdzić prognozy pogody. Nie zawsze prognozy się sprawdzają, ale warto wiedzieć, czy więcej będzie dni słonecznych, które można przeznaczyć na błogie lenistwo, czy jednak pogoda będzie kapryśna i warto zastanowić się nad dodatkowymi atrakcjami. Szczególnie jeśli podróżujemy z dziećmi.
Zarezerwuj nocleg z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Mimo że w wielu miejscach z pewnością znajdziesz dostępne miejsce „z dnia na dzień” to jednak jeśli planujesz wybrać się do konkretnej miejscowości warto wcześniej sprawdzić bazę noclegową.
Zorientuj się w lokalnych festiwalach i wydarzeniach – może warto zaplanować pobyt w tym czasie, a może właśnie lepiej tego okresu unikać. Wszystko zależy od tego czy lokalny festiwal jest dla ciebie interesujący i ciekawy. W czasie większych wydarzeń wiele miejsc noclegowych może być już zarezerwowanych, a ich ceny też mogą być wyższe.
Ciesz się wakacjami nad polskim morzem bez względu na wszystko. Pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie to gwarancja udanych wakacji. Życzę udanego wypoczynku!
Przeczytaj także: Mapa świata drewniana ze zdjęciami – pamiątka z podróży