Dekoracje

Styl klasyczny w mieszkaniu – czym się charakteryzuje

Styl klasyczny w mieszkaniu - czym się charakteryzuje | LosokaWood.com

Harmonia i estetyka, wygoda oraz elegancja. To cztery najlepsze słowa, które opisują styl klasyczny w mieszkaniu. Jak urządzić wnętrze w sposób bezpieczny i przyjazny, z zachowaniem zasad stylu klastycznego? Podpowiadamy w tym wpisie.

Eleganckie i przytulne wnętrza są wciąż na czasie. Panuje w nich harmonia i prostota, symetria oraz równowaga, która działa kojąco i wyciszająco. A tego wiele osób poszukuje w własnej przestrzeni. Klasyczne wnętrza to często stonowane kolory, które nawiązują do odcieni ziemi. Meble wykonane są z solidnych i trwałych materiałów. W takich wnętrzach często stawiamy na drewno, sztukateria, eleganckie oprawy, tkaniny czy lustra, które nadają wyjątkowego charakteru.

Styl klasyczny – czym się charakteryzuje?

Styl klasyczny to nawiązanie do wielu epok z przeszłości. Z jednej strony znajdziesz w nim cechy architektury starożytnego Rzymu czy Grecji. Z drugiej – doszukasz się w nim wzorców z XVIII wieku. Najważniejszą zasadą stylu klasycznego jest nawiązanie do harmonii, równowagi, prostoty oraz umiaru. Ważnym elementem jest zachowanie zasady symetrii, której trudno doszukiwać się np. w stylu boho.

Myśląc o stylu klasycznym, warto zwrócić uwagę na jego charakterystykę w odniesieniu do barw. Stonowane, pastelowe kolory, nawiązujące do kolorów ziemi. Brązy, beże, biele czy szarości to podstawowa paleta kolorystyczna. Warto urozmaicić ją o nieco bardziej żywe odcienie, ale wciąż w stonowanych barwach, jak zielenie, turkusy czy błękity. Takie dobór kolorów z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.

Kolejną charakterystyczną cechą stylu klasycznego jest zastosowanie materiałów, z których wykonane są meble czy dodatki. Dbając o spójność aranżacji wnętrza warto skupić się na naturalnych, solidnych materiałach wysokiej jakości. Do takich zaliczymy drewno (mahoń, dąb), kamienie czy lniane tkaniny.

Jak urządzić wnętrze w stylu klasycznym?

Mówiąc o stylu klasycznym we wnętrzach często myślimy o bogato zdobionych meblach i dodatkach. Nic bardziej mylnego. Jak już wspomnieliśmy wyżej – styl klasyczny to przede wszystkim harmonia i równowaga, a tej trudno szukać w bogatych ozdobnikach. Meble są proste, zachowują porządek w całej przestrzeni, dlatego osoby, które myślą o stylu klasycznym powinny być miłośnikami przestrzegania ładu na co dzień.

Klasyczny salon

Salon, najważniejsze pomieszczenie w każdym domu, w którym toczy się codzienne życie. Ta wyjątkowa przestrzeń powinna być spójna z naszą osobowością. To zdecydowanie ułatwić dobór mebli oraz dodatków. Tapicerowana, wygodna kanapa, duży fotel oraz drewniany, solidny stolik to must have w pokoju dziennym. Sprawdzi się także komoda z przeszkleniami czy regał na książki. Do tego warto pomyśleć o takich dodatkach, które będą współgrać z Tobą. Drewniana mapa świata, duży obraz czy zegar ścienny to tylko niektóre elementy, które można wykorzystać na ścianie. Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, bowiem to ono będzie dopełniać wnętrze.

Sypialnia w stylu klasycznym

W sypialni warto zachować spójność pod względem kolorystyki. Stonowane barwy sprawiają, że urządzona w stylu klasycznym sypialnia będzie pozytywnie wpływać na odpoczynek oraz regenerację. Wygodne, tapicerowane łóżko w beżowych czy kremowych odcieniach z miękkim zagłówkiem. Toaletka z lustrem, komfortowa szafa oraz puszysty dywan sprawią, że nadasz sypialni przytulnego charakteru. Do tego zasłony oraz narzuta na łóżko nawiązująca kolorystycznie do pozostałych elementów i wymarzona sypialnia gotowa.

Klasyczna kuchnia

Styl klasyczny znajdzie swoje zastosowanie także w kuchni. Kompleksowa zabudowa, która ukryje nowoczesne sprzęty ADG to najważniejsza domieszka stylu klasycznego. Marmurowe lub wykonane z granitu blaty, rzeźbione lub frezowane fronty szafek, a na podłodze ceramiczne kafelki z delikatnym wzorem lub parkiet z jodełkę. Ten ostatni element warto zastosować wtedy, kiedy kuchnia będzie częścią salonu, w którym także zastosowaliśmy parkiet.

Myśląc o urządzaniu wnętrza warto zastanowić się nad zastosowaniem w nim stylu klasycznego. Jest on funkcjonalny i jednocześnie elegancki, dając możliwość łączenia tradycji z nowoczesnością. Pamiętaj o zachowaniu równowagi, harmonii oraz doborze prostych mebli i dodatków, które urozmaicą Twoją przestrzeń. Naturalne, stonowane kolory, trwałe materiały oraz eleganckie, proste detale. To klucz do sukcesu w aranżacji klasycznego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *